GASTROENTEROLOGIA
Choroby wątroby
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kwas obeticholowy w leczeniu niealkoholowego stłuszczenia wątroby?

Udostępnij:
Półsyntetyczny analog kwasu żółciowego, kwas obeticholowy, dzięki któremu uzyskano poprawę u chorych na niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby i włóknienie w 2 fazie badań staje się właśnie jedną z opcji terapeutycznych w leczeniu niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby NASH i niealkoholowego stłuszczenia wątroby NAFLD.
Jak podaje Medscape badania przedkliniczne wyglądają obiecująco dla elafibranoru, który razem z kwasem obeticholowym wchodzi w 3 fazę badań klinicznych, wynika z sesji zjazdu American College of Gastroenterology 2016. Obecnie toczy się około 800 badań klinicznych związanych z NASH i NAFLD. Literatura wskazuje zaś na różne stopnie sukcesu leków off-label takich jak np. metformina, pioglitazon, witamina E i statyny, interwencji endoskopowych oraz operacji bariatrycznych.

Efektywność metoforminy jest żadna, ale już pioglitazon może być stosowany w leczeniu słuszczeniowego zapalenia u pacjentów bez cukrzycy, którzy zostali poddani biopsji stwierdzającej chorobę, jednakże długotrwały efekt nie jest znany. W jednym badaniu wykazano, że pioglitazon z witaminą E poprawia ALT i AST, ale niestety wiąże się z przyrostem wagi. Witamina E może być rozważana u pacjentów bez cukrzycy, bez marskości, ale obecnie nie ma wskazań do długotrwałego stosowania pioglitazonu z witaminą E. Sama witamina E jest bezpieczna u pacjentów bez cukrzycy i marskości, ale może nie być skuteczna u tych z wysokim BMI lub wysoką aktywnością NAFLD. Statyny mogą zaś być stosowane w celu poprawy profilu lipidowego i obniżenia ryzyka sercowo-naczyniowego, ale nie ma jednoznacznych danych dotyczących NASH, czy NAFLD. Efektywna długoterminowo odnośnie utraty wagi jest operacja bariatryczna, która poprawia wyniki otyłych chorych na NASH lub NAFLD, przy czym znaczenie ma technika wykonywania zabiegu, ale metoda ta nie powstrzyma epidemii otyłości i chorób wątroby. Pewien sukces odniosły także metody endoskopowe.

Lekarze podkreślają znaczenie modyfikacji stylu życia i nawyków żywieniowych, przy czym ustąpienie stłuszczeniowego zapalenia, czy cofnięcie się włóknienia było obserwowane u tych chorych, którym udało się stracić więcej niż 5 procent na wadze, a w szczególności u tych, którzy stracili więcej niż 10 procent.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.