GASTROENTEROLOGIA
Choroby wątroby
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Maviret w leczeniu WZW C

Udostępnij:
Na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C cierpi około 170 milionów ludzi na całym świecie; w Polsce jest to ok. 200-250 tysięcy osób. Niedawno na łamach Journal of Hepatology ukazało się doniesienie o bardzo wysokiej skuteczności terapii za pomocą glecapreviru i pibrentasviru - jest to jedno z największych badań na ten temat.
Włoscy badacze zastosowali terapię u 723 pacjentów zakażonych HCV (49% genotypem 1, 28% genotypem 2, 10% genotypem 3 i 13% genotypem 4), ze średnią ekspresją HCV-RNA na poziomie około 1,1 mln IU/ml. Podzieli chorych na dwie grupy: jedna z nich otrzymywała leki przez 8, a druga przez 12-16 tygodni.

Okazało się, że SVR po 8 i 12-16 tygodniach leczenia wyniósł odpowiednio 99,2% i 100% (!). W grupie pacjentów otrzymujących leki przez 8 tygodni i zakażonych genotypem 3 WZW C odnotowano nieco gorszą odpowiedź na leczenie. Umiarkowane zdarzenia niepożądane wystąpiły zaledwie u 8,3% osób, a spośród wszystkich badanych zaledwie 5 osób musiało przerwać terapię ze względu na nietolerancję leczenia.

Lek jest dostępny w Europie od 2017 roku pod nazwą Maviret; w Polsce jest refundowany od 1 września 2018 r.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.