Specjalizacje, Kategorie, Działy

NFZ skraca hospitalizację?

Udostępnij:
Narodowy Fundusz Zdrowia poprzez bardziej dokładną sprawozdawczość za wykonane świadczenia medyczne zamierza doprowadzić do skrócenia czasu pobytu w szpitalu. Dzięki temu będzie też mógł zakwestionować część usług szpitalnych ze wskazaniem, że można je wykonywać w ambulatorium.
- W wypadku pacjenta planowego chodzi o wymuszenie skrócenia czasu pobytu, bo w wielu szpitalach działania wobec chorego są podejmowane w kolejnych dniach po przyjęciu - mówi Janusz Atłachowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej STOMOZ. - Inaczej jest jednak w przypadku pacjenta ostrego, którego trzeba zaopatrzyć od razu. Dokładna sprawozdawczość przy wspomożeniu systemu informatycznego przyczyni się także do kontroli świadczeń, które mogłoby być wykonywane w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Od 2014 roku w ramach AOS można wykonać 32 nowe procedury, w tym m.in. biopsję ucha środkowego i wewnętrznego, usunięcie zaćmy, wstrzyknięcie środka znieczulającego do nerwu współczulnego, wprowadzenie cewnika do przestrzeni nadtwardówkowej, podpajęczynówkowej lub podtwardówkowej rdzenia z przerwanym lub ciągłym wlewem leku. Przykładem świadczenia, które można wykonać zarówno w szpitalu, jak i ambulatoryjnie jest kolonoskopia.

W rozliczeniach, które NFZ obecnie przypomina, a które zostały wprowadzone już w 2011 r., szpitale sprawozdają pierwszy i ostatni dzień pobytu jako jeden dzień, przy czym w anestezjologii i intensywnej terapii mogą przedstawiać dzień, w którym chory uzyskał więcej punktów w skali TISS. Fundusz poinformował pod koniec stycznia, że zasady sprawozdawczości obowiązują do odwołania.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.