Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nadzieją są szczepionki oraz aspiryna

Udostępnij:
O nowych szansach na zapobieganie zachorowaniom na raka jelita grubego oraz o konieczności screeningu mówi prof. Powel H. Brown z MD Anderson Cancer Center Uniwersytetu w Teksasie.
Jakie są dostępne formy testów na raka okrężnicy?
- Różne kraje mają różne techniki screeningu raka jelita grubego. Polegają one na przykład na testach krwi w stolcu. Modyfikacją tego testu jest FIT, molekularne badanie kału. Innym testem jest kolonoskopia, która prawdopodobnie jest najlepszym narzędziem. Jednak wymaga doświadczonego kolonoskopisy oraz dobrego sprzętu. Różne kraje wybierają różne testy z powodu kosztów oraz możliwości zaoferowania ich w całym kraju. Testy na krew utajoną oraz FIT są tańsze i mogą być wykonane przez lekarza pierwszego kontaktu. Kolonoskopia wymaga specjalisty oraz potencjalnie znieczulenia pacjenta, więc różne kraje wybierają testy na podstawie fizycznej dostępności oraz kosztów.
Na ile obiecujące są szczepionki na raka jelita grubego?
- Obecnie notuje się bardzo silne zainteresowanie szczepionkami prewencyjnymi przeciwko rakowi jelita grubego. Najbardziej zaawansowane i obiecujące są badania nad szczepionką peptydową. Ale ona nie zapobiegnie wszystkim typom raja jelita grubego. Może ograniczy zachorowania od 10 do 40 procent. Tym bardziej dodatkowe szczepionki są potrzebne. Są one obecnie testowane, ale żadna nie jest gotowa do zastosowana u ludzi. Dopiero zaczynamy je testować we wstępnej fazie badań klinicznych.
A co z aspiryną?
- Wiele badań klinicznych potwierdziło, że aspiryna może zapobiegać rakowi jelita grubego i wygląda to bardzo obiecująco. Już wiadomo, że aspiryna zapobiega schorzeniom układu krążenia. A co więcej, efekty uboczne jej stosowania są bardzo dobrze poznane. Oprócz zapobiegania chorobom układu krążenia aspiryna będzie używana do prewencji zachorowań na raka jelita grubego. Rozważamy przygotowanie rekomendacji, aby stosować jej niskie dawki w prewencji raka jelita grubego. Niska dawka to 100 mg dziennie lub mniej. To już jest potwierdzone, że może wpłynąć na zmniejszenie zachorowań na raka jelita grubego. Wyższe dawki mogą być przedmiotem badań w przyszłości.
Jak wielu ludzi choruje na raka jelita grubego na świecie?
- Nie znam danych dotyczących całego świata, ale rak jelita grubego jest drugim lub trzecim najpowszechniejszym schorzeniem w krajach rozwiniętych. Liczba zachorowań raczej maleje za sprawą zmian w diecie oraz screeningu, ale nadal jest wysoka. Jest jednak potencjał obniżenia liczby zachorowań poprzez aspirynę, przez szerszy screening. Równocześnie jednak screening na przykład w Wielkiej Brytanii jest mało powszechny, a w ogóle go nie ma w Azji, na przykład Chinach czy Indiach. W Stanach Zjednoczonych screening jest bardzo agresywny, ale zgłaszalność jest na poziomie zaledwie 40 procent, więc nie radzimy sobie dobrze, bez względu na to, jaki rodzaj testu wybieramy.
W Polsce jest tendencja do zachorowań na raka okrężnicy.
- Może screening nie jest częsty, może jest to związane z dietą, może ze zmianą masy ciała. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje, ale na pewno to jest coś, co powinno zostać przeanalizowane.
Czy możemy leczyć raka jelita grubego?
- Tak. Jeśli jest w fazie zaawansowania pierwszej, drugiej lub trzeciej, jest potencjalnie wyleczalny. Wymaga operacji. Jeśli nie jest wychwycony wcześnie, może nie być wyleczalny w fazie czwartej. Ale możliwością wychwycenia go we wczesnej fazie daje właśnie screening.
Rozmawiała Marta Koblańska
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.