Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowe technologie w diagnostyce i leczeniu m.in. raka trzustki, wątroby, żołądka

Udostępnij:
Rozmowa z prof. nadzw. PAN, dyrektorem Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie Markiem Durlikiem, o II Sympozjum Naukowym Fundacji przy CSK MSW - „Nowotwory Górnego Odcinka Układu Pokarmowego”, które odbędzie się 25 kwietnia 2014 r., w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW.
- W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie szykuje się ważne wydarzenie dla środowiska gastroenterologicznego. Jest nim posiedzenie II-go Sympozjum Naukowego Fundacji przy CSK MSW - „Nowotwory Górnego Odcinka Układu Pokarmowego”. Wybitni eksperci mówić będą o nowych technologiach w diagnostyce i leczeniu. Co zadecydowało o tym, że tematem przewodnim sympozjum są właśnie nowotwory górnego odcinka układu pokarmowego?

- Będzie to już kolejne sympozjum naukowe organizowane przez Fundację działającą przy CSK MSW. Tym razem poświęcone będzie nowotworom górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wybitni eksperci m.in. konsultanci krajowi z zakresów chirurgii i chirurgii onkologicznej, gastroenterologii oraz inni eksperci – profesorowie, kierownicy klinik przedstawią najnowsze doniesienia na temat zastosowania nowoczesnych technologii w diagnostyce i leczeniu nowotworów trzustki, wątroby, żołądka i przełyku. Spotkanie będzie ważne z wielu powodów, m.in. z uwagi na szybie zmienianie się wiedzy, podejścia do diagnostyki leczenia nowotworów, zwłaszcza górnego odcinka przewodu pokarmowego. Trzeba pamiętać, że nowotwory żołądka, trzustki, przełyku wciąż są nowotworami o złym rokowaniu. Dlatego w wielu krajach na świecie ciągle prowadzone są prace na temat skuteczniejszego leczenia i zastosowania nowych technologii.

- Czy mógłby Pan zdradzić coś więcej na temat zagadnień, które będą poruszane?

- Bardzo ważnym tematem będzie styk diagnostyki – czyli szeroko rozumianej radiologii, diagnostyki obrazowej, także w zakresie endoskopii, leczenia chirurgicznego. Coraz więcej nowotworów leczonych jest za pomocą technik mało inwazyjnych, bez konieczności przeprowadzania dużych operacji z pomocą nowoczesnych technologii, czyli technik endoskopowych. O tym wszystkim będzie mowa podczas naszego sympozjum.

- Kto może wziąć udział w sympozjum?

- Uczestnictwo w sympozjum jest bezpłatne i udział w nim może wziąć każdy lekarz, który jest zainteresowany pogłębianiem wiedzy w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego. Sympozjum kierujemy zwłaszcza do osób, które są w trakcie specjalizacji, które przygotowują się do egzaminów specjalizacyjnych. Ale nie tylko. Informacje przekazane podczas sympozjum powinny być istotne, także dla lekarzy praktyków zajmujących się leczeniem pacjentów z nowotworami.

- Będzie to już drugie Sympozjum Naukowe Fundacji przy CSK MSW. Czy spotkanie w gronie eksperckim wpisze się na stałe do kalendarium wydarzeń organizowanych w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW?

- Mamy nadzieje, że drugie sympozjum naukowe będzie początkiem tradycji, polegającej na tym, że co roku będzie możliwe organizowanie spotkań prezentujących bieżąco aktualizowaną wiedzę dotyczącą najnowszych metod leczenia nowotworów. Zależy nam na tym, aby wszyscy, którzy są zainteresowani wysłuchaniem referatów, mieli potem wiedzę, która ich zainspiruje do nowocześniejszego leczenia i do bardziej skutecznego postępowania z pacjentami, u których podejrzewa się czy już stawia diagnozę nowotworu górnego odcinka przewodu pokarmowego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.