GASTROENTEROLOGIA
Choroby trzustki i dróg żółciowych
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ocena efektywności stosowania pentoksyfiliny w terapii ostrego zapalenia trzustki

Udostępnij:
Czynnik martwicy nowotworu (ang. tumor necrosis factor; TNF-alfa), którego stężenie istotnie wzrasta w ostrym zapaleniu trzustki odgrywa rolę w patogenezie niewydolności wielonarządowej. Opierając się na modelu zwierzęcym wykazano, iż zastosowanie pentoksyfiliny w leczeniu ostrego zapalenia trzustki poprawia rokowanie.
Santhi Swaroop Vege i wsp. zaprojektowali podwójnie zaślepione, randomizowane, kontrolowane placebo badanie, którego celem była ocena efektywności stosowania pentoksyfiliny wśród pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki, u których prognozowano ciężki przebieg choroby.

28 pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki, u których przewidywano ciężki przebieg choroby, w czasie 72 godzin od postawienia rozpoznania zakwalifikowano losowo do jednej z dwóch grup. Pacjenci z grupy badanej otrzymywali w czasie terapii ostrego zapalenia trzustki pentoksyfilinę, natomiast pacjenci z grupy kontrolnej placebo. Charakterystyka kliniczna pacjentów w momencie rozpoczęcia badania nie wykazywała znamiennych różnic pomiędzy obiema podgrupami.

Przeprowadzona analiza wykazała, iż pacjenci z grupy otrzymującej pentoksyfilinę istotnie rzadziej wymagali hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii medycznej. Dodatkowo pacjenci otrzymujący pentoksyfilinę w przypadku konieczności hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii medycznej przebywali tam istotnie krócej, aniżeli pacjenci otrzymujący placebo. Również czas hospitalizacji okazał się istotnie krótszy w przypadku stosowania przez pacjentów pentoksyfiliny (dla każdej analizowanej zmiennej p<0.05). Nie wykazano, aby stosowanie przez pacjentów pentoksyfiliny wiązało się z występowaniem działań niepożądanych.

Reasumując, badacze udowodnili, że stosowanie pentoksyfiliny przez pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki o przewidywanym ciężkim przebiegu klinicznym jest bezpieczne i nie wiąże się z występowaniem działań niepożądanych. Konieczne są kolejne badania, obejmujące większą grupę pacjentów, celem potwierdzenia efektywności stosowania pentoksyfiliny w tym wskazaniu.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.