GASTROENTEROLOGIA
Krwawienia z przewodu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pantoprazol w prewencji krwawień u pacjentów przyjmujących antykoagulanty

Udostępnij:
Leczenie doustnymi antykoagulantami i zażywanie niskich dawek aspiryny jest spotykane u sporej części populacji. Z jednej strony takie postępowanie u wybranych grup pacjentów zabezpiecza przed incydentami sercowo-naczyniowymi, z drugiej jednak wiąże się z podwyższonym ryzykiem krwawień. Punktem wyjścia wielu przypadków krwawień jest górny odcinek przewodu pokarmowego; z tego względu zespół kanadyjskich badaczy z McMaster University zbadał, czy da się im zapobiec stosując pantoprazol.
Na łamach prestiżowego czasopisma The Gut ukazały się wyniki randomizowanego badania z podwójnie ślepą próbą, w którym aż 17 598 pacjentom ze stabilną chorobą wieńcową i chorobą naczyń obwodowych przyjmującym leczenie przeciwkrzepliwe i/lub przeciwpłytkowe (rywaroksaban 2,5mg/dobę i aspiryna 100mg/dobę; rywaroksaban 5mg 2x na dobę; aspiryna 100mg/dobę) podawano 40mg pantoprazolu raz na dobę lub placebo.

Analizy wykazały, że nie ma istotnej różnicy w częstości występowania krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego między grupą kontrolną (102 zdarzenia w grupie 8791 pacjentów) a grupą placebo (116 zdarzeń wśród 8807 pacjentów). Okazało się jednak, że w subpopulacji chorych z obecnością owrzodzenia w obrębie żołądka lub dwunastnicy pantoprazol znacznie redukował ryzyko wystąpienia krwawienia (HR 0,52; p=0,03).
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.