Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pembrolizumab i lenwatinib oraz chemoembolizacja przeztętnicza w leczeniu pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym: badanie LEAP-012

Udostępnij:
W trakcie XXII-giego Światowego Kongresu Nowotworów Układu Pokarmowego ogłoszono rozpoczęcie badania LEAP-012 oraz przedstawiono protokół badania. W tym projekcie naukowym, pacjenci z rakiem wątrobowokomórkowym u których nie można uzyskać radykalnej resekcji będą poddani leczeniu systemowemu opartemu o lenwatinib i pembrolizumab oraz dodatkowo chemoembolizacji przeztętniczej.
Lenwatinib jest inhibitorem kinaz receptorów dla naczyniowych, fibroblastycznych i płytkowych czynników wzrostu i jest rekomendowany jako leczenie pierwszorzutowe w zaawansowanym raku wątrobowokomórkowym. Pembrolizumab jest inhibitorem punktu kontrolnego PD-1 i jest rekomendowany jako leczenie drugorzutowe u pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym.

Do badania zamierza się włączyć około 950 dorosłych pacjentów. Uczestnicy będą randomizowani w stosunku 1:1 do lenwatinibu oraz pembrolizumabu lub placebo, a u każdego pacjenta zostanie przeprowadzona chemoembolizacja przeztętnicza. Do badania będą włączeni pacjenci z co najmniej jedną zmianą możliwą do oceny za pomocą kryteriów RECIST 1.1 oraz ze sprawnością oceniają w Eastern Cooperative Oncology Group 0 lub 1 co oznacza, że w pacjent jest w stanie wykonywać lekką pracę. Z badania będą wykluczeni pacjenci z obecnością zakrzepicy żyły wrotnej, pacjenci którzy otrzymali chemioterapię systemową na raka wątrobowokomórkowego, wcześniejsze leczenie inhibitorami punktów kontrolnych oraz osoby u których wykryto pozawątrobowe ogniska choroby. Pacjenci będą obserwowani do czasu progresji choroby lub rozpoczęcia nowej terapii przeciwnowotworowej. Pierwszorzędowym punktami końcowymi są: czas przeżycia oraz czas przeżycia wolny od progresji oceniane według kryteriów RECIST 1.1. Rekrutacja pacjentów rozpoczęła się w kwietniu 2020.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.