GASTROENTEROLOGIA
Choroby wątroby
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
WUM

Prof. Marek Krawczyk o leczeniu przerzutów nowotworowych do wątroby ►

Udostępnij:
– Istotą leczenia przerzutów nowotworowych do wątroby jest resekcja, jest ona najlepszym sposobem radykalnego leczenia, dającym 25–70-proc. szansę na 5-letnie przeżycie – podkreśla prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk z Katedry Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przerzuty są najczęstszym nowotworem złośliwym wątroby. W Europie i Ameryce Północnej występują 40 razy częściej niż guzy pierwotne. W południowo-wschodniej Azji oraz południowej Afryce kolejność jest odmienna, ponieważ w regionach tych stwierdza się wyższą zachorowalność na HCC.

Wątroba jest narządem, w którym najczęściej umiejscawiają się przerzuty odległe z nowotworów nabłonkowych i neuroendokrynnych wywodzących się z układu pokarmowego (jelito grube, żołądek czy trzustka). Przerzuty dają także nowotwory nabłonkowe spoza układu pokarmowego (np. rak piersi, płuca, jajnika), a także guzy lite nienabłonkowe (np. czerniak, mięsaki).

Prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk omawia kolejne zagadnienia: epidemiologię objawy kliniczne przerzutów nowotworowych do wątroby diagnostykę obrazową laparoskopię diagnostyczną resekcję i warunki do spełnienia ocenę resekcyjności ewolucję poglądów na temat resekcyjności przerzutów z raka jelita grubego do wątroby przeciwwskazania do resekcji jaki jest optymalny kandydat do leczenia chirurgicznego jednoetapowego z przerzutem z raka jelita grubego przerzut synchroniczny rodzaje resekcji metachronicznych margines resekcji jako czynnik rokowniczy resekcję dwuetapową embolizację gałęzi żyły wrotnej akceptowalną strategię ALPPS laparoskopowe resekcje techniki robotowe reresekcje ognisk przerzutowych w wątrobie przerzuty z innych nowotworów i guzy neuroendokrynne lokoregionalne techniki niszczenia przerzutów przeszczepianie wątroby z powodu przerzutów transplantację wątroby z powodu przerzutów z raka jelita grubego techniki transplantacji paliatywne postępowanie endoskopowe inne formy leczenia.

– Chirurgia jest nadal podstawowym sposobem leczenia przerzutów. Resekcja przerzutów do wątroby jest najlepszym sposobem radykalnego leczenia, dającym szansę od 25 do 70 proc. na 5-letnie przeżycie. Powinna obejmować wszystkie ogniska, z zachowaniem w miarę możliwości marginesu onkologicznego. Doskonała znajomość anatomii chirurgicznej wątroby i zastosowanie technik zapobiegających śródoperacyjnej utracie krwi pozwalają zminimalizować ryzyko powikłań i zmniejszyć śmiertelność operacyjną. Obecnie oprócz resekcji jednoetapowych są możliwe zabiegi z wykorzystaniem regeneracji wątroby poprzez embolizację gałęzi wrotnej, a następnie wykonanie resekcji dwuetapowych. ALPPS i transplantacja wątroby są w leczeniu chorych z przerzutami jeszcze w okresie oceny klinicznej. Termoablacja przezskórna i śródoperacyjna, jak również chemoembolizacja, radioembolizacja, nieodwracalna radioporacja i stereotaktyczna radioterapia są metodami wspomagającymi w leczeniu chorych z przerzutami do wątroby. Współczesna chemioterapia przed podjęciem decyzji o leczeniu wymaga oceny mutacji w genach RAS i BRAF. Nastepnie potrzebne jest ustalenie, czy nie należy wprowadzać chemioterapii systemowej wraz z lekami celowanymi molekularnie – podsumowuje prof. Marek Krawczyk.



Wykład „Przerzuty nowotworowe do wątroby – jak leczyć współcześnie?” został zaprezentowany podczas XIX Kongresu Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb).

 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.