GASTROENTEROLOGIA
Choroby trzustki i dróg żółciowych
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przeciwciała przeciwko α-amylazie – nowy marker autoimmunologicznego zapalenia trzustki?

Udostępnij:
Autoimmunologiczne zapalenie trzustki (ang. autoimmune pancreatitis – AIP) jest chorobą o nieznanej etiologii. Rozpoznanie AIP jest trudne i opiera się na wielu elementach, w tym jedną z ważnych ról – spośród markerów serologicznych - przypisuje się ocenie obecności przeciwciał IgG4. Na łamach czasopisma Pancreas ukazała się praca, w której poddano ocenie przydatność przeciwciał przeciwko alfa-amylazie w diagnostyce AIP.
W badaniu uczestniczyło 25 chorych z AIP. Ponadto w analizie uwzględniono 84 chorych, stanowiących grupę kontrolną (31 pacjentów z przewlekłym zapalenie trzustki, 30 – z ostrym zapaleniem trzustki oraz 23 z gruczolakorakiem trzustki) oraz 59 zdrowych osób.

Podwyższone miano przeciwciał IgG4 odnotowano u 52% osób z AIP, 5% pacjentów z grupy kontrolnej oraz u nikogo wśród zdrowych osób. Przeciwciała przeciwko alfa-amylazie były obecne w wymienionych powyżej grupach u odpowiednio – 76%, 36% oraz 2% badanych. Stężenie przeciwciał IgG4 było podwyższone u 92% osób z typem 1 AIP, ale nie odnotowano takiej sytuacji u żadnego spośród chorych z typem 2 AIP. Przeciwciała przeciwko alfa-amylazie obecne były natomiast u 79% osób z typem 1 AIP i 67% pacjentów z typem 2 AIP. Zastosowanie łącznie obu markerów serologicznych AIP powodowało, że badania te wykazywały 41% czułość i 99% swoistość w diagnozowaniu AIP.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.