Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przełyk Barretta częsty u pacjentów po rękawowej resekcji żołądka

Udostępnij:
Rękawowa resekcja żołądka jest jedną ze skutecznych metod leczenia otyłości, która umożliwia szybki powrót pacjentów do aktywnego życia. Oprócz typowych powikłań pooperacyjnych, rękawowa resekcja niesie za sobą ryzyko refluksu żołądkowo-przełykowego, a w dalszej konsekwencji możliwość rozwoju przełyku Barretta.
Na łamach Gastrointestinal Endoscopy ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą podejmujący problem częstości przełyku Barretta u pacjentów po rękawowej resekcji żołądka. Przestudiowano łącznie 10 badań z udziałem 680 pacjentów, którzy zostali poddani gastroskopii 6 do 10 lat po resekcji żołądka. Przełyk Barretta zdiagnozowano średnio u 11,6% badanych (95% CI: 8,1%-16,4%; p<0,001). Co ciekawe, przełyk Barretta nie miał istotnego związku z refluksem żołądkowo-przełykowym. Najwięcej przypadków wykrywano podczas badania wykonanego po 3 latach od operacji. Wraz z każdym rokiem po resekcji żołądka ryzyko zapalenia przełyku wzrastało o 13%.

Przełyk Barretta jest istotnym problemem u pacjentów poddawanych rękawowej resekcji żołądka. Ze względu na częste występowanie przełyku Barretta i brak związku z objawami refluksu żołądkowo-przełykowego należy rozważyć przeprowadzanie badania przesiewowego w kierunku jego wykrycia u pacjentów po rękawowej resekcji żołądka.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności)
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.