Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przeszczep mikrobioty lepszy od fidaksomycyny

Udostępnij:
Leczenia zakażenia i nawrotów Clostridium difficile (CDI – Clostridium difficile infection) należy do głównych wyzwań gastroenterologii. Przeszczep mikrobioty (FMT – fecal microbiota transplantation) ma udowodnione działanie w leczeniu nawracającej CDI z skutecznością ~85%. Hvas i wsp. przeprowadzili jednoośrodkowe randomizowane badanie kliniczne porównujące skuteczność FMT z wankomycyną vs. fidaksomycyny vs. samej wankomycyny w leczeniu nawracającej CDI.
Do badania włączono 64 pacjentów z nawracającą CDI, których losowo przydzielono do grup: n=24 FMT za pomocą kolonoskopii oraz wankomycyna w dawce 125 mg cztery razy dziennie przez 10 dni; n=24 fidaksomycyna w dawce 200 mg dwa razy dziennie przez 10 dni oraz n=16 sama wankomycyna w dawce 125 mg cztery razy dziennie przez 10 dni. Wankomycynę podawano przez zgłębnik nosowo-jelitowy. Pierwotnym punktem końcowym badania była skuteczność leczenia zdefiniowana jako wynik negatywny badania obecności toksyny C. difficile w 8 tygodniu od rozpoczęcia leczenia.

Pierwotny punkt końcowy osiągnęło 17 (71%) pacjentów z grupy FMT+wankomycyna, 8 (33%) z grupy otrzymującej fidaksomycynę i u 3 (19%) osób otrzymujących samą wankomycynę. Leczenie FMT + wankomycyna było istotnie skuteczniejsze od pozostałych schematów w leczeniu nawracającej CDI.

Artykuł „Fecal Microbiota Transplantation is Superior to Fidaxomicin for Treatment of Recurrent Clostridium difficile Infection” jest dostępny w trybie open access na stronie czasopisma Gastroenterology.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.