GASTROENTEROLOGIA
Choroby wątroby
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przeszczep wątroby coraz częściej z powodu NASH

Udostępnij:
NASH, czyli niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, występuje u około 5-20% pacjentów z NAFLD. Wśród osób z NASH u około 5% dojdzie w końcu do wystąpienia zdekompensowanej marskości wątroby, której jedyne skuteczne leczenie obejmuje przeszczep narządu. Szacuje się, że NAFLD w ciągu najbliższych 20 lat stanie się główną przyczyną chorób i umieralności związanych z wątrobą, a także głównym wskazaniem do transplantacji.
Rosnąca liczba przeszczepów z wymienionego wskazania skłoniła międzynarodowy zespół specjalistów do oceny skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu u pacjentów z NAFLD. Korzystając z bazy danych European Liver Transplant Registry dokonano oceny aż 68 950 pacjentów poddanych transplantacji w latach 2002-2016. Wyniki opublikowano na łamach prestiżowego The Journal of Hepatology.

Wykazano trend podobny do znanego ze Stanów Zjednoczonych - odnotowano wzrost liczby transplantacji z powodu NASH z 1,2% w 2002 roku do aż 8,4% w 2016. U pacjentów z NASH istotnie częściej stwierdzano obecność raka wątrobowokomórkowego (HCC) w histopatologicznym badaniu preparatu pooperacyjnego (39,1% versus 28,9%, p<0,001). Przeżycia (HR 1,02, p=0,713) i konieczność kolejnych transplantacji (HR 0,99, p=0,815) kształtowały się tak samo jak w przypadku innych schorzeń stanowiących wskazanie do zabiegu. W podgrupie chorych z NASH i bez HCC czynnikami ryzyka zgonu związanego z przeszczepem były wiek (dla 61-65 lat HR 2,07, p<0,001; dla wieku >65 lat HR 1,72, p=0,017), nasilenie choroby oraz wysokie (>40 kg/m2) lub niskie (<18,5 kg/m2) BMI.

Najpoważniejszymi czynnikami ryzyka zachorowania na niealkoholową chorobę stłuszczeniową wątroby (prowadzącą m.in. do NASH) są nadmierna masa ciała, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce oraz siedzący tryb życia. Co gorsza, wymienione zjawiska są czynnikiem ryzyka także dla chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworowych; wydaje się, że bez skutecznej profilaktyki (zwłaszcza) pierwszorzędowej poważne problemy zdrowia publicznego będą narastać.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.