Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przydatność stosowania Bifidobacterium bifidum MIMBb75 w zespole jelita nadwrażliwego

Udostępnij:
W tegorocznym numerze Alimentary Pharmacology and Therapeutics zostały opublikowane wyniki badania randomizowanego, podwójnie ślepego, kontrolowanego placebo, oceniającego wpływ Bifidobacterium bifidum MIMBb75, na zmniejszenie objawów zespołu jelita nadwrażliwego oraz podniesienie jakości życia w tej grupie pacjentów. O roli probiotyków w leczeniu chorób przewodu pokarmowego i nie tylko, mówi się coraz więcej. Jednakże badań oceniających ich skuteczność jest wciąż niewiele. Dlatego też każde kolejne doniesienia są godne uwagi i polecenia.
Aczkolwiek przyczyna zespołu jelita nadwrażliwego pozostaje nadal nieznana, to wyniki wielu badań sugerują, iż zaburzenia równowagi flory jelitowej (szczególnie obniżenie ilości bakterii z rodzaju Bifidobacteria) i związane z tym zaburzenia bariery jelitowej, mogą doprowadzać do jego wystąpienia. Probiotyki poprzez przywrócenie prawidłowego składu mikroorganizmów jelita mogą przyczynić się także do poprawy stanu nabłonka i przez to wpłynąć korzystnie na leczenie zaburzeń czynnościowych jelita grubego.
Celem tego 8 – tygodniowego badania była ocena skuteczności zastosowania Bifidobacterium bifidum MIMBb75 w zespole jelita nadwrażliwego (IBS). Badaniem objęto grupę 122 pacjentów. 62 pacjentów randomizowano do grupy placebo oraz 60 pacjentów otrzymywało probiotyk. Aktywność choroby była oceniana codziennie na podstawie odpowiednio przygotowanej skali (7-punktowa skala Likert). Drugorzędowym punktem końcowym była ocena jakości życia, która była badana przed badaniem oraz po zakończeniu leczenia.
Wykazano, iż pacjenci otrzymujący lek mieli znacznie lepszą kontrolę objawów i co za tym idzie poprawę kliniczną w porównaniu z grupą placebo (p<0,0001). Wykazano także znaczą redukcję dolegliwości o charakterze bólów brzucha, wzdęć oraz podniesienie jakości życia w grupie leczonej.
W podsumowaniu autorzy stwierdzają, iż pacjenci z zespołem jelita nadwrażliwego mogą odnieść korzystny efekt z podawania Bifidobacterium, przy jednoczesnej bardzo dobrej tolerancji leku. Jednakże podkreślają, iż konieczne są dalsze badania z uwzględnieniem podtypów IBS i ustaleniem, która grupa pacjentów odniesie szczególną korzyść z ich stosowania.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.