GASTROENTEROLOGIA
Choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak płaskonabłonkowy przełyku i rak gruczołowy przełyku to dwa różne nowotwory

Udostępnij:
Odkrycia grupy badawczej atlasu genomu raka sugerują, że rak płaskonabłonkowy przełyku i rak gruczołowy przełyku do dwie odrębne choroby. Ten wynik może prowadzić do rozwoju nowych terapii celowanych bazujących na typie nowotworu.
Nowa praca na temat raka przełyku została opublikowana w czasopiśmie Nature. Badacze podkreślają, że udało im się wykazać silne różnice między rakiem płaskonabłonkowym przełyku a rakiem gruczołowym. Właściwości molekularne raka płaskonabłonkowego są podobne do nowotworów głowy i szyi, podczas gdy rak gruczołowy molekularnie jest bliżej raka żołądka.

Wyniki badania przyczyniają się do aktywnej dyskusji o najlepszych sposobach kategoryzacji raka przełyku, wskazują badacze. Zgodnie z klasyfikacją histologiczną rak przełyku jest różnicowany jako rak płaskonabłonkowy ( występujący najczęściej w górnej i środkowej części przełyku) i gruczołowy ( występujący najczęściej w części dolnej przełyku). Dzięki badaniu można bardziej precyzyjnie różnicować oba typy.
Badanie objęło analizę porównawczą 164 guzów przełyku, 359 nowotworów gruczołowych żołądka, 36 raków gruczołowych z połączenia przełykowo-żołądkowego. Badacze przeprowadzili szczegółową analizę genetyczną, w tym sekwencjonowania mRNA i mikroRNA.

Zidentyfikowano trzy molekularne podtypy raka płaskonabłonkowego, przy czym jeden z nich miał ekspresję genetyczną podobna do tej w podtypie raka płaskonabłonkowego płuca jak i raka płaskonabłonkowego głowy i szyi. Ale żaden nie łączył się z wirusem brodawczaka związanego z nowotworami głowy i szyi.

Rak gruczołowy przełyku wykazał silne podobieństwo do chromosomalnie niestabilnego wariantu raka żołądka. 71 na 72 raków gruczołowych podpadło pod ten podtyp sugerując, ze może być to odrębna choroba.

Wyniki badania sugerują także, że więcej chorych z rakiem gruczołowym może odnosić korzyści z trastuzumabu.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.