Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak wątrobowokomórkowy - czy rzeczywiście warzywa i owoce chronią przed jego rozwojem?

Udostępnij:
Na łamach Gastroenterology przedstawiono wyniki metaanlizy dotyczącej hipotetycznej redukcji ryzyka zachorowania na raka wątroby dzięki stosowaniu odpowiedniej diety.
Mimo że temat potencjalnych ochronnych związków między dietą z dużą zawartością warzyw i owoców a ryzykiem rozwoju raka wątrobowokomórkowego był często poruszany w badaniach naukowych, do tej pory brakowało jasnych odpowiedzi na pytanie o prawdziwość tej tezy. Z pomocą przychodzi jednak ostatnio opublikowana meta-analiza przygotowana przez chińskich naukowców. Używając baz danych PubMed, Web of Science oraz EMBASE zidentyfikowali oni badania zajmujące się opisanym zagadnieniem, które były w nich umieszczane od 1956 do maja 2014. W sumie znaleziono 19 prac, w których uczestniczyło 1 290 045 pacjentów. Łącznie występowało w nich 3912 przypadków raka wątrobowokomorkowego. Następnie wykonane analizy statystyczne wykazały, że ryzyko względne rozwoju raka wątrobowkomórkowego wynosiło 0,72 dla osób spożywających większe ilości warzyw w porównaniu do osób, których dieta była uboga w warzywa. Dalsze analizy miały także wykazać, że ta zależność utrzymywała się bez względu na zapalenia wątroby, spożywanie alkoholu, palenie itp. Drugą część analiz wykonano w odniesieniu do spożycia owoców. W tym przypadku okazało się jednak, że konsumpcja owoców nie wpływa znacząco na ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego.
Autorzy pracy podkreślają, że zgodnie z wynikami ich pracy, zwiększone spożycie warzyw jest związane z obniżeniem ryzyka zachorowania na raka wątrobowokomórkowego. Ryzyko to ma spadać o 8% wraz ze wzrostem spożycia warzyw o 100g dziennie. Nie wykazano jednak takiej zależności w przypadku owoców.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.