GASTROENTEROLOGIA
Krwawienia z przewodu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rywaroksaban a ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego

Udostępnij:
Rywaroksaban należy do nowoczesnych leków przeciwkrzepliwych, które w sposób istotny zmieniły sposób postępowania terapeutycznego głównie w kardiologii. Jego istotną zaletą jest brak konieczności monitorowania parametrów krzepnięcia, co jest konieczne w przypadku klasycznych leków przeciwkrzepliwych, jak warfaryna czy acenokumarol. Na łamach czasopisma Gastroenterology Research and Practice ukazała się ciekawa praca, porównująca ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego u chorych otrzymujących rywaroksaban lub warfarynę.
W analizie uwzględniono bezpieczeństwo stosowania obu leków w grupie 300 chorych, spośród których 147 otrzymywało rywaroksaban, a 153 – warfarynę. Analiza statystyczna wykazała, że krwawienie z przewodu pokarmowego wystąpiło u 4,8% osób na rywaroksabanie oraz u 9,8% pacjentów, otrzymujących warfarynę (różnica nieistotna statystycznie). Analiza multiwariancji wykazała, że ryzyko krwawienia było istotnie większe wśród chorych, przyjmujących lek krócej niż 40 dni, w porównaniu do okresu powyżej 40 dni. Równoległe stosowanie podwójnej terapii przeciwpłytkowej, a także krwawienie z przewodu pokarmowego w wywiadzie, zwiększały istotnie ryzyko krwawienia podczas stosowania rywaroksabanu.
Autorzy konkludują, że ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego w przypadku stosowania rywaroksabanu i warfaryny jest podobne. U chorych, otrzymujących rywaroksaban, ryzyko to jest szczególnie duże w pierwszych tygodniach terapii.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.