Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123Rf

Spożycie cukru w okresie dojrzewania a ryzyko gruczolaka jelita grubego

Źródło: Medscape/Gastroenterology
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 08.04.2021
 
 
Analiza Nurses Health Study II ujawniła związek między wysokim spożyciem cukrów prostych i napojów słodzonych cukrem (SSB) w okresie dojrzewania a zwiększonym ryzykiem wystąpienia gruczolaka jelita grubego, zwłaszcza odbytu.
Nastąpiła zmiana w priorytetach badań nad profilaktyką raka - dotychczas naukowcy skupiali się na profilaktyce dotyczącej całego życia. Teraz, zamiast skupiać się tylko na zapobieganiu nowotworom w późniejszym okresie życia uznano, że spożycie cukru w dzieciństwie i okresie dojrzewania jest prawdopodobnie krytyczne dla rozwoju raka ze względu na długi okres późniejszego ryzyka i zwiększoną podatność.

Większość badań epidemiologicznych dotyczących roli diety i stylu życia w rozwoju nowotworów skupiała się na okresie dorosłości, pomijając dzieciństwo i wczesną młodość. Teraz przypomniano, że w Stanach Zjednoczonych, w porównaniu z innymi grupami wiekowymi w innych krajach, nastolatki odnotowują najwyższe spożycie cukru i też najgorszą dietę.

Jak donosi Gastroenterology, dr Wu i współpracownicy zbadali związek między spożyciem cukrów prostych (fruktoza, glukoza, dodatek cukru) i spożyciem SSB z ryzykiem prekursora CRC u ponad 33 000 uczestników. Personel medyczny dostarczył informacji żywieniowych o tych osobach w 1998 r., a następnie osoby te przeszły endoskopię dolnego odcinka przewodu pokarmowego w latach 1999–2015. Średni wiek w momencie wypełnienia kwestionariusza w 1998 r. wynosił około 44 lat.

Łącznie zidentyfikowano 2909 gruczolaków (758 wysokiego ryzyka), średni wiek pacjenta w momencie rozpoznania to 52 lata.

Wysokie spożycie cukru i SSB w okresie dojrzewania było związane z ryzykiem wystąpienia gruczolaka. Tak stwierdzono po uwzględnieniu zmiennych takich jak wiek, czas trwania endoskopii, liczba endoskopii, czas od ostatniej endoskopii, powód endoskopii, wywiad rodzinny, menopauza, stosowanie hormonów, cukrzyca typu 2, wzrost w wieku dorosłym, BMI, palenie tytoniu, spożycie alkoholu, aktywność fizyczna oraz aktualne spożycie określonych pokarmów i składników odżywczych (w porównaniu z młodością).

Dla każdego 5% przyrostu kalorii na dzień w postaci fruktozy ilorazy szans wynosiły: 1,17 dla wszystkich gruczolaków i 1,30 dla gruczolaków wysokiego ryzyka. Dr Wu powiedział: - Wykorzystując to podejście, planujemy dalsze zbadanie roli diety o wysokiej zawartości insuliny stosowanej w okresie dojrzewania a rozwojem nowotworu jelita grubego i odbytnicy.

Dr Jeffery Nelson Centrum Chorób z Mercy Medical Center w Baltimore, skomentował, że częstość występowania raka jelita grubego wzrasta u młodszych ludzi i to od dłuższego czasu. - Widzę to w mojej praktyce - powiedział. - Ponad połowa pacjentów z rakiem odbytnicy, którzy zgłosili się w zeszłym roku, była w wieku od 50 do 59 lat. W związku z tym wiek rozpoczynania badań przesiewowych został obniżony do 45 lat. Inni specjaliści zauważyli, że "dieta zachodnia” okazuje się być dla nas jako dla populacji niezdrowa. Generalnie lekarze twierdzą, że to badanie potwierdza poprzednie ostrzeżenia przed słodkimi napojami, jednak dostarcza też dodatkowe argumenty, alarmujące o coraz młodszych pacjentach z chorobami nowotworowymi.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe