Specjalizacje, Kategorie, Działy

Szpital Uniwersytecki w Krakowie chwali się udaną gastrektomią

Udostępnij:
Jak informuje szpital narząd trzeba było usunąć ze względu na znajdujący się w nim guz nowotworowy. Gastrektomię wykonał dr hab. med., prof. UJ Andrzej Budzyński wraz z zespołem lekarzy z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endoskopowej i Naczyniowej.
-Czuję się dobrze. Jedyny dyskomfort, jaki odczuwam to gojące się ranki na brzuchu. Już dzień po operacji mogłam pić i swobodnie spacerować. Teraz tylko muszę nauczyć się jeść częściej i mniejszymi porcjami – mówi 40-letnia Pacjentka, która w ubiegły czwartek przeszła w naszym szpitalu zabieg laparoskopowego usunięcia żołądka. Gastrektomię wykonał dr hab. med., prof. UJ Andrzej Budzyński wraz z zespołem lekarzy z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endoskopowej i Naczyniowej. W całym kraju takie operacje wykonuje się tylko w kilku ośrodkach.

-Narząd trzeba było usunąć ze względu na znajdujący się w nim guz nowotworowy. Do tej pory tego typu operacje wykonywano z tzw. dostępu klasycznego, czyli przez dużą 30-35 cm ranę. Dzięki rozwojowi laparoskopowych technik małoinwazyjnych dokładnie to samo mogliśmy zrobić za pośrednictwem jedynie pięciu malutkich, kiklunastomilemtrowych nacięć – tłumaczy dr n. med. Maciej Matłok, chirurg z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endoskopowej i Naczyniowej - podaje Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Obserwując wnętrze organizmu na ekranach monitorów, lekarze usunęli żołądek wraz z węzłami chłonnymi w okolicy naczyń krwionośnych zaopatrujących żołądek, wykonując tzw. gastrektomie z limfadenektomią. Pacjentka czuje się bardzo dobrze.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.