Specjalizacje, Kategorie, Działy

Upadacitinib u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego: wyniki badania klinicznego fazy 2b

Udostępnij:
Upadacitinib jest doustnym selektywnym inhibitorem kinazy janusowej 1. Na łamach Gastroenterology ukazały się wyniki badania klinicznego fazy 2b dotyczące zastosowania tego leku w indukcji remisji u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
Do badania włączono 250 dorosłych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu z nieadekwatną odpowiedzią, utratą odpowiedzi lub nietolerancją glikokortykosteroidów, immunosupresantów i/lub terapii biologicznych. Uczestników badania losowo przydzielono do grup otrzymujących upadacitinib w dawkach: 7,5 mg, 15 mg, 30 mg, 45 mg lub placebo. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentów którzy uzyskali remisje kliniczną na podstawie punktacji Mayo po 8 tygodniach leczenia.

I tak w ósmym tygodniu leczenia odsetek odpowiedzi wynosił: 8,5%, 14,3%, 13,5% i 19,6% (odpowiednio dla dawek 7,5 mg 15 mg 30 mg i 45 mg) podczas gdy w grupie placebo żaden z pacjentów nie uzyskał remisji klinicznej. Ponadto, remisję kliniczną ocenianą w endoskopii uzyskało odpowiednio 14,9%, 30,6%, 26,9% i 35,7% pacjentów z grup interwencyjnych podczas gdy tylko 2% w grupie otrzymującej placebo. Jeden z pacjentów z grupy otrzymującej najwyższą dawkę doznał półpaśca, a inny pacjent 26 dni po przerwaniu leczenia zatorowości płucnej.

Upadacitinib jest skuteczny w indukcji remisji u pacjentów z aktywnym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.