Specjalizacje, Kategorie, Działy

Uwarunkowania geograficzne i pora roku, a ryzyko celiakii

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Szwedzcy naukowcy dowodzą, że krążące infekcje wirusowe mogą wyjaśnić wzorce czasowe i geograficzne związane z ryzykiem wystąpienia celiakii. Autorzy publikacji z pisma Archives of Disease in Childhood twierdzą, że pewną rolę odgrywa również poziom witaminy D w ciąży.
Swoje wnioski opierają na analizie danych z badania blisko dwóch milionów dzieci w wieku do 15 lat, urodzonych w Szwecji w latach 1991-2009. Pokazują one, że celiakię zdiagnozowano przed 15. r.ż. u 6569 osób z 47 szpitali. W porównaniu do dzieci urodzonych zimą – od grudnia do lutego, u dzieci urodzonych wiosną – od marca do maja, latem – od czerwca do sierpnia i jesienią – od września do listopada – ryzyko diagnozy było o około 10 proc. wyższe.

Szwedzi doszli do wniosku, że na obserwowane wzorce zachorowań wpływa region. Ryzyko celiakii było najwyższe u dzieci urodzonych na południu kraju, gdzie wiosną i latem słońce jest intensywne. Zaś u dzieci urodzonych na północy Szwecji, gdzie wiosny są chłodniejsze, a lata krótsze, nie było ono tak zaznaczone. Jednocześnie dzieci zdiagnozowane przed 2. r.ż. znajdowały się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli urodziły się wiosną, zaś dzieci zdiagnozowane później, jeśli urodziły się latem bądź jesienią.

Chcąc stwierdzić, czy istnieją różnice w trendach, lata urodzin podzielono na trzy grupy: 1991-96 (miała wtedy miejsce epidemia nowych przypadków), 1997-2002 i 2003-09 (koniec epidemii). W ten sposób wykazano, że dzieci, które urodziły się w latach 1991-96, znajdowały się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli urodziły się wiosną, zaś dzieci urodzone w latach 1997-2002 i 2003-09, jeśli urodziły się, odpowiednio, latem i jesienią oraz jesienią.

Zaobserwowano także, że we wszystkich porach roku i we wszystkich rejonach geograficznych ryzyko wystąpienia choroby było wyższe w przypadku dziewcząt, niż chłopców.

Zdaniem Szwedów jedna z hipotez wyjaśniających zwiększone ryzyko celiakii u dzieci urodzonych wiosną/latem jest taka, że odstawianie od piersi i wprowadzanie glutenu ma w ich przypadku miejsce jesienią/zimą, a więc w okresie ekspozycji na sezonowe zakażenia wirusowe. Co może mieć znaczenie, gdyż infekcje wirusowe zmieniają mikrobiom jelit i zwiększają przepuszczalność ich wyściółki, co według specjalistów, może stymulować rozwój celiakii.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.