Specjalizacje, Kategorie, Działy

WHO: Strategia dotycząca zwalczania WZW w latach 2016-2021

Udostępnij:
Nowa strategia WHO po raz pierwszy wprowadza światowe cele w walce z WZW, czyli zmniejszenie o 30 proc. liczby nowych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C oraz zmniejszenie o 10 proc. umieralności z powodu WZW do 2020 r.
Strategia przewiduje głównie rozszerzenie programów szczepień przeciw WZW B, skupienie się na profilaktyce transmisji WZW B z matki na dziecko, zwiększenie bezpieczeństwa iniekcji, krwi i zabiegów chirurgicznych, świadczenia w zakresie „ograniczania szkód” kierowane do osób przyjmujących narkotyki drogą dożylną oraz zwiększenie dostępu do diagnozowania i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

Na całym świecie realizowane będą działania mające na celu zwiększenie ogólnej wiedzy na temat ryzyka zakażenia wirusem zapalenia wątroby i zwiększenia dostępu do badań w kierunku WZW oraz leczenia.
Wirusowe zapalenie wątroby to termin, którym określa się grupę zakażeń znanych jako WZW typu A, B, C, D i E, które dotykają setki milionów osób na całym świecie, wywołując choroby wątroby o ostrym przebiegu i przewlekłe, zabijając niemal 1,4 mln ludzi rocznie, głównie za sprawą wirusów typu B i C. Szacuje się, że zaledwie 5 proc. osób cierpiących na przewlekłe zapalenie wątroby jest świadomych zakażenia, a mniej niż 1 proc. zakażonych ma dostęp do leczenia. Na całym świecie 400 mln ludzi zakażonych jest wirusem zapalenia wątroby i biorąc pod uwagę zasięg tej epidemii, każdy może być zagrożony zakażeniem.

Szacuje się, że 95 proc. osób zakażonych WZW nie jest tego świadomych. Badania w kierunku WZW są złożone i mogą być drogie, a wielu krajach nie ma wystarczającego zaplecza laboratoryjnego. Ale przygotowywane obecnie przez WHO wytyczne dla badań w kierunku WZW wskażą prostsze strategie badania i umożliwią zwiększenie liczby badań prowadzonych w kierunku WZW. W skali całego świata, z powodu niskiej świadomości problemu i słabego dostępu do leczenia osób z wirusowych zapaleniem wątroby, większość potrzebujących nie otrzymuje leczenia. Ponad 90 proc. osób zakażonych WZW typu C może być całkowicie wyleczonych w ciągu 3-6 miesięcy. Właściwe leczenie WZW typu B i C może zapobiegać rozwojowi zagrażających życiu powikłań przewlekłej choroby wątroby w postaci marskości i raka wątroby.

WHO podkreśla, że upowszechniając dostęp do leczenia WZW, w latach 2015 – 2030 można uratować 7 mln ludzi, co przyniesie społecznościom również korzyści ekonomiczne. Obchody Światowego Dnia WZW przypadają 28 lipca 2016 r.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.