GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

WZJG największym czynnikiem ryzyka RJG

Udostępnij:
Ryzyko raka jelita grubego u pacjentów z Azji wraz z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego WZJG jest podobne do ostatnich szacunków z Europy i Ameryki Północnej nawet jeśli sporadyczny RJG jest mniej powszechny w krajach azjatyckich.
Odkrycie to wskazuje na potrzebę podobnych strategii nadzoru, co zostało wyartykułowane w raporcie online w Lancet Gastroenterology i Hepatology. Dane obejmują 31 tys. chorych z WZJG w 14 krajach azjatyckich począwszy od Izraela do Chin, Turcji i Malezji i wskazują na 293 RJG z częstością występowania 0,83 procent bez znaczących różnic geograficznych. Po 10,20 i 30 latach ryzyko kumulatywne u pacjentów z WZJG wynosiło odpowiednio 0,02 procent, 4,8 procent i 13,9 procent.

Barierą w rozwoju podobnych strategii nadzoru jest cena kolonoskopii, stąd potrzeba badań nad innymi nieinwazyjnymi narzędziami screeningu w kierunku RJG. Badacze podkreślają także znaczenie leczenia błon śluzowych w celu redukcji ryzyka RJG u chorych z długotrwałym WZJG, które podnosi śmiertelność i ryzyko powikłań RJG.

Badanie podkreśla wagę śledzenia rezultatów leczenia zapalnych chorób jelit tym bardziej, że WZJG dominuje wśród czynników ryzyka zachorowania na RJG.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.