Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wątroba: Polska na czele, gdy odwrócimy tabelę

Udostępnij:
Alarmujący raport Health Consumer Powerhouse na temat wirusowego zapalenia wątroby. Polska w rankingu porównującym sposoby leczenia i radzenia sobie z zapaleniem wątroby w 30 krajach Polska zajęła 18. miejsce. Rocznie na WZW umiera w Europie 125 tys. osób.
Każdego roku na choroby związane z zapaleniem wątroby umiera 125 000 Europejczyków. W Europie żyją 23 miliony osób z zapaleniem wątroby, z których większość nie wie, że jest nosicielami. Zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się tej choroby.

-Nowe badanie porównuje sposoby leczenia i radzenia sobie z zapaleniem wątroby w 30 krajach europejskich w celu określenia najskuteczniejszych, które mogą posłużyć do opracowania ogólnoeuropejskiej najlepszej praktyki postępowania w zapaleniu wątroby. Na czele rankingu znalazła się Francja, a za nią Słowenia i Niemcy. Polska zajęła miejsce 18., uzyskując 677 punktów na 1000 możliwych - podaje RMF FM.

Epidemia wirusowego zapalenia wątroby w Europie jest w dużym stopniu ignorowana, pomimo szacunków, że około 23 milionów osób jest nosicielami przewlekłego zapalenia wątroby typu B (WZW B) i/lub zapalenia wątroby typu C (WZW C). Należy przy tym pamiętać, że współczynnik wykrywalności zakażeń WZW jest bardzo niski. Nawet w krajach, które wdrożyły strategię ogólnokrajową, wykrywa się mniej niż 40% przypadków. W krajach takich jak Wielka Brytania czy Niemcy współczynnik wynosi 14-18%. W większości innych krajów wykrywa się od 0,3% (Grecja) do 3% (Polska) przypadków. Oznacza to, że miliony Europejczyków nadal nie zdają sobie sprawy, że mają WZW.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.