Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ diety na zmniejszenie częstości występowania raka żołądka w Polsce

Udostępnij:
Powyższy artykuł jest szczególnie godny polecenia. Pochodzi on bardzo dobrego polskiego ośrodka specjalizującego się w dietetyce. Artykuł stanowi analizę zależności sposobu odżywiania i występowania raka żołądka w populacji polskiej.
Powyższy artykuł jest szczególnie godny polecenia. Pochodzi on bardzo dobrego polskiego ośrodka specjalizującego się w dietetyce. Artykuł stanowi analizę zależności sposobu odżywiania i występowania raka żołądka w populacji polskiej.
Rak żołądka stanowi wśród nowotworów złośliwych drugą przyczynę zgonów na świecie. Wspomnieć tu jednak należy, iż w krajach o wysokim statusie ekonomicznym jego częstość spada. Wiąże się to niewątpliwie po pierwsze ze sposobem odżywiania (większe spożycie warzyw i owoców), a także ze zmniejszeniem częstości infekcji Helicobacter pylori (HP). Autorzy podkreślają, że w Polsce sytuacja ta wygląda nieco odmiennie, albowiem częstość występowania HP jest wysoka (ok. 85%), a mimo to ilość zachorowań na raka żołądka ulega zmniejszeniu. Sugerują, iż może to mieć związek ze zmianą odżywiania Polaków. Badaniami objęto okres od 1960 – 2006 r. W tym przedziale czasu autorzy wyodrębniają dwa podokresy, związane najpewniej ze zmianami ustrojowymi. Okres od 1960 – 1989r. i od 1990-2006r. W pierwszym okresie obserwowano duże spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego (mięsa, tłuszczów zwierzęcych, mleka i jego przetworów, ryb i jajek). W drugim zaś okresie nastąpił wzrost spożycia warzyw i owoców.
W badaniach przedstawionych w artykule analizowano częstość występowania raka żołądka w Polsce w latach 1960 – 2006 oraz konsumpcję warzyw, owoców, witaminy C oraz soli w tym okresie. Stwierdzono negatywną korelację pomiędzy spożyciem warzyw (-0,70; p <0,0001) i witaminy C (-0,75, p <0,0001) a rakiem żołądka. Na przestrzeni badanego okresu zaobserwowano także zmniejszające się spożycie soli.
Autorzy w podsumowaniu swoich badań stwierdzają, iż zmniejszająca się częstość występowania raka żołądka w Polsce ma niewątpliwie związek ze zmianą sposobu odżywiania Polaków. W dyskusji pokreślony został także negatywny wpływ palenia tytoniu. U palaczy zmniejsza się między innymi znacząco stężenie witaminy C w soku żołądkowym. Witamina C ma ochronny wpływ ma komórki śluzówki żołądka i zapobiega nowotworzeniu. Autorzy poświęcają w artykule wiele uwagi tym mechanizmom.
Lektura tego artykułu po raz kolejny uświadamia lekarzom jaki olbrzymi potencjał (zarówno pozytywny jak i negatywny) niesie za sobą sposób odżywiania.

Źródło: Jarosz M, Sekuła W, Rychlik E i wsp. Impact of diet on long-term decline in gastric cancer incidence in Poland. World J Gastroenterol 2011 January 7; 17(1): 89-97
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.