Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wytyczne dotyczące diagnostyki i leczenia ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, World Society of Emergency Surgery (WSES, 2020)

Udostępnij:
W listopadzie 2020 World Society of Emergency Surgery opublikowało zaktualizowane wytyczne praktyki klinicznej dotyczące rozpoznawania i leczenia ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego (ACC).
Diagnoza

Preferowaną wstępną techniką obrazowania jest ultrasonografia jamy brzusznej (USG). Inne sugerowane badania obrazowe mogą obejmować skanowanie wątroby i dróg żółciowych kwasem iminodioctowym, które ma najwyższą czułość i swoistość w diagnostyce ACC w porównaniu z innymi metodami obrazowania. Dokładność MRI jest porównywalna z USG jamy brzusznej. Uważa się, że dokładność skanowania CT w diagnostyce ACC jest słaba.

Leczenie chirurgiczne

Zalecanym leczeniem pierwszego rzutu ACC jest cholecystektomia laparoskopowa. Sugeruje się, że cholecystektomia laparoskopowa jest bezpieczna i zalecana również u pacjentów z marskością wątroby typu A lub B w skali Child-Pugh, osób w podeszłym wieku (> 80 lat) oraz kobiet w ciąży. U pacjentów z ciężkim miejscowym stanem zapalnym, zrostami, krwawieniem z trójkąta Calota lub podejrzeniem uszkodzenia przewodu żółciowego zaleca się konwersję z laparoskopowej do otwartej cholecystektomii.

Czas wykonania cholecystektomii w ACC

Zalecanym terminem wczesnej cholecystektomii laparoskopowej jest wykonanie jej jak najszybciej, w ciągu 7 dni od przyjęcia do szpitala i w ciągu 10 dni od wystąpienia objawów. W przypadku braku możliwości wykonania wczesnej cholecystektomii laparoskopowej w zalecanych parametrach czasowych, cholecystektomię laparoskopową odroczoną należy wykonać po 6 tygodniach od pierwszej prezentacji klinicznej.

Alternatywne metody leczenia i drenaż pęcherzyka żółciowego u pacjentów nienadających się do operacji

Alternatywne opcje leczenia można rozważyć u pacjentów, u których zawodzi postępowanie nieoperacyjne, u tych, którzy nadal odmawiają operacji oraz u tych, którzy nie nadają się do operacji. U pacjentów z ACC, którzy nie kwalifikują się do operacji, zaleca się drenaż pęcherzyka żółciowego.

Cholecystektomię laparoskopową z opóźnieniem można zaproponować pacjentom po zmniejszeniu ryzyka okołooperacyjnego; zmniejsza to odsetek ponownych hospitalizacji z powodu nawrotu ACC lub choroby związanej z kamicą żółciową.

U pacjentów z ACC, którzy nie kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego, alternatywą dla przezskórnego przezwątrobowego drenażu pęcherzyka żółciowego jest endoskopowy drenaż przezbłonkowy pęcherzyka żółciowego lub drenaż przezścienny pęcherzyka żółciowego pod kontrolą USG; obie metody są uważane za bezpieczne i skuteczne alternatywy.

Antybiotyki w ACC

Rutynowe stosowanie antybiotyków pooperacyjnych nie jest zalecane w niepowikłanym ACC. W skomplikowanym ACC zaleca się wdrożenie schematu przeciwdrobnoustrojowego.

Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących praktyki klinicznej, przejdź do WYTYCZNYCH
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.