Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wzdęcie czynnościowe i jego wpływ na jakość życia – doświadczenia chińskie

Udostępnij:
Na łamach czasopisma PLoS One ukazała się ciekawa praca, dotycząca ważnego z epidemiologicznego punktu widzenia problemu, jakim jest wzdęcie czynnościowe. Autorzy dokonali oceny częstości występowania tego schorzenia w populacji chińskiej, a także sprawdzili, jaki jest wpływ wzdęcia czynnościowego na jakość życia Chińczyków.
Badanie miało charakter kilkuetapowy i zostało skrupulatnie zaplanowane tak, aby objęło reprezentatywną grupę badanych. W sumie objęło mieszkańców pięciu miast chińskich, a populacja badana wynosiła 16078 osób. Każdy z respondentów wypełniał ankietę definiującą ewentualne objawy gastroenterologiczne zgodnie z Kryteriami Rzymskimi II, część (20%) wypełniała także kwestionariusz SF-36, celem oceny jakości życia.
Wykazano, że u 643 osób (4%) spełnione były kryteria rozpoznawcze dla wzdęcia czynnościowego. Co ciekawe, problem ten dotyczył częściej mężczyzn niż kobiet (4,8% vs 3,04%; p<0,001). U mężczyzn odnotowano częste skojarzenie wzdęcia czynnościowego z jednoczesnymi objawami dyspeptycznymi. W przypadku kobiet natomiast odnotowano, że istotnie częściej wzdęcie czynnościowe występowało u tych respondentek, które oceniały swój ogólny stan zdrowia jako średni lub zły. O ile w przypadku kobiet wykazano, że wzdęcie czynnościowe wpływa istotnie na wybrane parametry odnoszące się do zdrowia fizycznego, o tyle w odniesieniu do mężczyzn problem wzdęcia miał wpływ także na stan zdrowia psychicznego.
Wyniki powyższego badania pokazują, że zagadnienie wzdęcia czynnościowego jest problemem powszechnym, choć częstość jego występowania jest nieco niższa niż wskazywałyby na to wcześniejsze analizy. Nadal jednak jest to zjawisko ważne z epidemiologicznego punktu widzenia, ma także istotny wpływ na ogólny stan i poczucie zdrowia zarówno w populacji kobiet, jak i mężczyzn.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.