Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zakażenie Helicobacter pylori a nowotwory jelita grubego – czy istnieje związek?

Udostępnij:
W jednym z ostatnich wydań Journal of Cancer Research and Therapeutics ukazała się ciekawa meta-analiza, w której podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o ewentualny związek zakażenia Helicobacter pylori z rozwojem nowotworów jelita grubego w populacji wschodniej Azji.
Autorzy dokonali przeglądu danych literaturowych, zgromadzonych w bazach Medline, PubMed, Web of Science, China National Knowledge Infrastructure. Przeprowadzono adekwatną analizę statystyczną.
W analizie uwzględniono 2081 chorych z rozpoznanym nowotworem jelita grubego oaz 5598 osoby z grupy kontrolnej. Nie wykazano statystycznego związku zakażenia Helicobacter pylori z rozwojem nowotworu jelita grubego (OR 0.18; 95% CI: 0.99-1.4, p>0.05). Następnie wyszczególniono podgrupy chorych z poszczególnymi typami zmian nowotworowych, do których autorzy zaliczyli polipy hiperplastyczne, gruczolaki oraz raki jelita grubego. Analiza statystyczna nie wykazała związku zakażenia Helicobacter pylori z rozwojem polipów hiperplastycznych (OR0.72, 95%CI: 0.44-1.18, p>0.05), ani rozwojem raka jelita grubego (OR 1.08, 95%CI: 0.89-1.68, p>0.05). Wykazano natomiast, że zakażenie to wiązało się z istotnie większym ryzykiem rozwoju gruczolaków jelita grubego (OR1.83; 95%CI: 1.35-2.51, p<0.01).
Badanie to nie dostarczyło więc dowodów na zwiększenie ogólnego ryzyka rozwoju zmian nowotworowych w jelicie grubym u osób zakażonych Helicobacter pylori. Zakażenie to może jednak być powiązane z powstawaniem gruczolaków jelita grubego.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.