Zwiększenie spożycia błonnika po zawale zmniejsza ryzyko wcześniejszego zgonu
Autor: Małgosia Michalak
Data: 06.05.2014
Źródło: Li S, Flint A, Pai JK, i wsp. Dietary fiber intake and mortality among survivors of myocardial infarction: prospective cohort study. BMJ 2014; 348; DOI: http://dx.doi.org/10.1136/bmj.g2659
Dietę uważa się za ważny czynnik wpływający na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. W tym kontekście szczególne zainteresowanie budzi błonnik pokarmowy, który zmniejsza łaknienie, ma własności prebiotyczne i może przyczyniać się do zmniejszenia: ciśnienia tętniczego krwi, wchłaniania tłuszczów oraz tempa wchłaniania cukrów.
Li i wsp. zbadali zależność między ilościami błonnika spożywanego przez pacjentów po zawale mięśnia sercowego a ryzykiem zgonu ze wszystkich przyczyn. Do badania włączono 2258 kobiet i 1840 mężczyzn z Nurses’ Health Study oraz Health Professionals Follow-Up Study, którzy w okresie, kiedy przebyli zawał mięśnia sercowego nie mieli zdiagnozowanego nowotworu ani udaru mózgu w wywiadzie. Wykazano, że większe spożycie błonnika po zawale mięśnia sercowego było związane ze zmniejszonym ryzykiem zgonu. Porównując osoby, które spożywały najwięcej i najmniej błonnika (łącznie 40% całej grupy) stwierdzono, że ryzyko zgonu osób spożywających najwięcej błonnika było o 25% mniejsze niż osób, które spożywały go najmniej. Pokarmem związanym z największym spadkiem ryzyka (o 27%) były płatki zbożowe. Mniejsze było również ryzyko zgonu osób, które wcześniej spożywały najwięcej błonnika (o 31%). Autorzy podkreślili, że zwiększenie spożycia błonnika po zawale mięśnia sercowego było związane ze spadkiem ryzyka zgonu w okresie obserwacyjnym.