Specjalizacje, Kategorie, Działy

Adaptacja układu krwionośnego w czasie ciąży bliźniaczej

Udostępnij:
Zmiany do których dochodzi w czasie ciąży w układzie krwionośnym mają zapewnić dobrostan rozwijającego się płodu oraz przygotować organizm matki do porodu
Na łamach BMC Pregnancy and Child Health ukazała się praca holenderskich badaczy dotyczących zmian w układzie krwionośnym matek z ciążą bliźniaczej.
Do kohorty badawczej włączono 91 kobiet z ciążą bliźniaczą i 8107 ciążą pojedynczą. Wartości markerów angiogenezy (rozpuszczalna kinaza tyrozynowa fms-1 i łożyskowy czynnik wzrostu) u kobiet z ciążą mnogą były wyższe w pierwszym i drugim trymestrze ciąży w porównaniu z kobietami z ciążą pojedynczą. Ponadto, zaobserwowano istotne różnice w wartościach ciśnienia rozkurczowego: od drugiego trymestru kobiety z ciążą bliźniaczą miały średnio wyższe wartości ciśnienia rozkurczowego w porównaniu z grupą kontrolną. Kobiety z ciążą mnogą miały zwiększoną szansę doświadczenia stanu przedrzucawkowego w porównaniu z kobietami z ciążą pojedynczą (OR=3,63; 95% CI: 1,76-7,48). Co ważne, po sześciu latach od zakończenia ciąży w obu przypadkach ciąż nie zaobserwowano aby adaptacja układu krwionośnego była trwała. To wskazuje, że pomimo silniejszego wpływu ciąży bliźniaczej na układ sercowo-naczyniowy niż ciąża pojedyncza, to zmiany fizjologiczne nie są trwałe i ustępują w ciągu kilku lat.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.