Specjalizacje, Kategorie, Działy

Endometrioza i adenomioza związane ze zwiększonym ryzykiem położniczym

Udostępnij:
Endometrioza dotyka aż 10-15% kobiet w wieku reprodukcyjnym i jest przyczyną około 70% dolegliwości bólowych w obrębie miednicy mniejszej. Z kolei adenomioza, schorzenie pokrewne poprzedniemu, częściej dotyczy kobiet w 4. i 5. dekadzie życia, stwierdza się ją w 20-30% preparatów po histerektomii. Sumarycznie częstość występowania obu schorzeń jest duża - z tego względu można wysnuć hipotezę, że mogą one istotnie wpływać na przebieg ciąży i porodu.
Powyższa hipoteza została sprawdzona przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Chin. W tym celu przeprowadzono metaanalizę, która objęła bardzo szeroką literaturę: uwzględniano prace z lat 1980-2018 oraz nie ograniczano poszukiwań tylko do publikacji w języku angielskim. Do ekstrakcji danych użyto aż 104 prac, a metaanalizę przeprowadzono zgodnie z uznanym algorytmem PRISMA.

Wykazano, że endometrioza obniża wskaźnik zapłodnienia - co jest potwierdzeniem wcześniejszych odkryć. Co ciekawe, największy wpływ na trudności z zapłodnieniem miała endometrioza o umiarkowanym nasileniu (OR 0,77). Podobną zależność stwierdzono dla implantacji już zapłodnionej komórki jajowej (OR 0,76). Zarówno ednometrioza, jak i adenomioza wiązały się z istotnie podwyższonym ryzykiem poronienia (OR 3,40). Udowodniono także, że kobiety w ciąży z endometriozą w wywiadzie narażone są na szereg powikłań położniczych, w szczególności poród przedwczesny (OR 1,38), ukończenie porodu drogą cięcia cesarskiego (OR 1,98) oraz konieczność hospitalizacji noworodka na oddziale intensywnej opieki neonatologicznej (OR 1,29).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.