Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Glikokortykosteroidy stosowane miejscowo w ciąży

Udostępnij:
W duńskim badaniu wykorzystano dane pochodzące z rejestrów dotyczących 1,1 mln ciąż. Nie zaobserwowano związku pomiędzy zastosowaniem miejscowo glikokortykosteroidów w ciąży a ryzykiem hipotrofii płodu lub niskiej masy urodzeniowej. Co ważne, takiego związku nie odnotowano także wtedy, gdy uwzględniono jedynie silnie miejscowo działające GKS.
W dotychczasowych badaniach donoszono, że zastosowanie miejscowych glikokortykosteroidów w ciąży może zwiększać ryzyko hipotrofii płodu lub niskiej masy urodzeniowej, w szczególności gdy korzysta się z silnych sterydów. Na łamach „JAMA Dermatology” ukazały się wyniki retrospektywnego duńskiego badania dotyczącego związku pomiędzy zastosowaniem miejscowych glikokortykosteroidów w ciąży a ryzykiem hipotrofii płodu i niskiej masy urodzeniowej.

Badacze wykorzystali dane pochodzące z rejestrów dotyczących 1,1 mln ciąż w Danii. Wybrali grupę 60,5 tys. ciężarnych z lat 1997–2016, które korzystały z miejscowo podawanych glikokortykosteroidów w ciąży, i dobrali grupę kontrolną złożoną z 242,0 tys. ciężarnych, które nie stosowały tej grupy leków.

Hipotrofię płodu stwierdzono u 9,4% kobiet, które stosowały miejscowo glikokortykosteroidy, i u 9,4% w grupie kontrolnej (RR = 1,00; 95% CI: 0,98–1,03). Niską masę urodzeniową odnotowano w przypadku 3,3% potomstwa kobiet, które stosowały glikokortykosteroidy w czasie ciąży, i u 3,6% w grupie kontrolnej (RR = 0,92; 95% CI: 0,88–0,97). Gdy analizowano jedynie glikokortykosteroidy miejscowe o wysokiej sile działania, również nie odnotowano zwiększonego ryzyka hipotrofii płodu (RR = 1,03; 95% CI: 0,99–1,07) oraz niskiej masy urodzeniowej (RR = 0,94; 95% CI: 0,88–1,00).

W omawianym badaniu nie zaobserwowano związku pomiędzy zastosowaniem miejscowo glikokortykosteroidów w ciąży a ryzykiem hipotrofii płodu lub niskiej masy urodzeniowej. Co ważne, takiego związku nie odnotowano także wtedy, gdy uwzględniono jedynie silnie miejscowo działające glikokortykosteroidy.

Opracowanie: lek. Mikołaj Kamiński

CI – Confidence Interval (przedział ufności), RR – Relative Risk (ryzyko względne)
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.