Specjalizacje, Kategorie, Działy
Pixabay

Niska masa urodzeniowa ma związek z niepłodnością u mężczyzn

Udostępnij:
Duńscy naukowcy przeanalizowali związek między niską masą urodzeniową dziecka a niepłodnością w dorosłym życiu. Analizy wskazały, że taka korelacja istnieje w przypadku noworodków płci męskiej. Jednakże, dużą rolę w tym wypadku odgrywa obecność spodziectwa lub wnętrostwa.
Na łamach „Human Reproduction” opublikowano wyniki duńskiego badania analizującego związek między niską masą urodzeniową noworodka (ang. small for gestational age, SGA) a niepłodnością w dorosłym życiu. W badaniu wykorzystano dane ponad 10 tys. dzieci urodzonych między 1984 a 1987 roku. Okres follow-up'u obejmował czas od urodzenia, aż do końca 2017 roku. Informacje na temat diagnozy niepłodności, podejmowanego leczenia niepłodności lub korzystania z metod wspomaganego rozrodu uzyskano z duńskich rejestrów zdrowotnych.

W przypadku mężczyzn niska masa przy urodzeniu zwiększała o 55% ryzyko niepłodności w przyszłości w porównaniu z mężczyznami którzy urodzili się z prawidłową masą urodzeniową (OR = 1,55; 95% CI: 1,09-2,21). Jednakże po wykluczeniu z analizy mężczyzn ze spodziectwem i wnętrostwem, związek ten nie był istotny statystycznie. W przypadku kobiet również nie zanotowano w związku pomiędzy masą urodzeniową a ryzykiem niepłodności w przyszłości.

Badanie wskazuje że noworodki męskie urodzone z niską masą urodzeniową mogą mieć w przyszłości zwiększone ryzyko niepłodności. Jednakże, dużą rolę w tym związku odgrywa obecność spodziectwa lub wnętrostwa.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński


Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.