Specjalizacje, Kategorie, Działy

RZS lub SLE u ciężarnej, a ryzyko wnętrostwa lub spodziectwa u potomstwa

Udostępnij:
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz toczeń rumieniowaty układowy (SLE) są najczęstszymi chorobami reumatologicznymi u młodych kobiet. Wiadomo, że obie choroby zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz stanu przedrzucawkowego. Na łamach Rheumatology ukazała się praca w której oceniono wpływ RZS lub SLE u ciężarnej na ryzyko wnętrostwa lub spodziectwa u dziecka.
Badacze zidentyfikowali dane dotyczące wszystkich ciąż pojedynczych, z których urodził się chłopiec w latach 1995-2016 w Danii. Do oszacowania ryzyka wykorzystano wieloczynnikowy model Coxa.
Spośród 690 240 chłopców, 1026 zostało urodzonych przez matki z RZS, a 352 przez matki z SLE. W porównaniu z populacją ogólną, kobiety z RZS miały zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z wnętrostwem (HR=1,72; 95% CI: 1,15-2,57). W przypadku matek z SLE związek nie był istotny statystycznie (HR=1,46; 95% CI: 0,69-3,06). Natomiast w przypadku spodziectwa, w jednoczynnikowym modelu, choroba reumatologiczna matki nie wpływała na ryzyko wady u potomka.
Chłopcy urodzeni przez matki z RZS mają zwiększone ryzyko wnętrostwa w porównaniu z kobietami nie chorującymi na RZS.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)

opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.