Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Samorząd lekarski: Klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku zagrożenia życia i zdrowia pacjentek

Udostępnij:
Klauzula sumienia wynika z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej – wskazała 15 czerwca Naczelna Izba Lekarska, nawiązując do projektu Lewicy. Jednocześnie NIL podkreśliła, że klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku zagrożenia życia i zdrowia pacjentek.
Posłowie Lewicy złożyli 15 czerwca w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który zakłada likwidację tzw. klauzuli sumienia. Zdaniem autorów projektu zmiana przepisów uchroni pacjentki od groźby utraty zdrowia lub życia w imię indywidualnych przekonań lekarzy.

Klauzula sumienia, zawarta w art. 39 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty stanowi, że „lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej”.

W art. 30 ustawy wskazano, że „lekarz ma obowiązek udzielać pomocy lekarskiej w każdym przypadku, gdy zwłoka w jej udzieleniu mogłaby spowodować niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia”.

Do propozycji Lewicy, która chce likwidacji klauzuli sumienia, odniosła się Naczelna Izba Lekarska.

– Wobec inicjatywy ustawodawczej Lewicy domagającej się zniesienia klauzuli sumienia informujemy, że wynika ona m.in. z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że klauzula sumienia nie obowiązuje w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjentek – wskazała izba na Twitterze.

Samorząd lekarski zadeklarował ponadto, że „podejmie działania zmierzające do poprawy jakości i bezpieczeństwa opieki okołoporodowej, tak by przypadki zgonów okołoporodowych ograniczyć do minimum”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.