Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zespół policystycznych jajników (PCOS) a depresja poporodowa

Źródło: https://bit.ly/2LWSgAK American Journal of Obstetrics and Gynecology,
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 06.04.2021
 
 
Ważne jest, aby zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie pacjentka miała dostęp do pełnego zakresu bezpiecznych opcji opieki psychiatrycznej, w tym leków, terapii poznawczo-behawioralnej i wsparcia społeczno-ekonomicznego.
- Lekarze powinni być świadomi, że PCOS wiąże się z prawie dwukrotnie większym ryzykiem depresji poporodowej i że interwencja przed lub w trakcie wczesnej ciąży jest ważna dla zmniejszenia tego ryzyka - mówi dr Karen Schliep z University of Utah School of Medicine w Salt Lake City.

- Nawet 20% kobiet może nie mieć diagnozy PCOS, ale mają dwa lub więcej objawów PCOS – zauważyła i dodała, że lekarze powinni prowadzić badania przesiewowe wśród kobiet planujących ciążę i tych już w ciąży.
Co więcej, powiedziała, że jeżeli lekarze wezmą pod uwagę zagrożenie depresją u kobiety planującej ciążę, można będzie uniknąć co najmniej 20% depresji poporodowych. Można by te pacjentki wyleczyć, lecząc objawy depresji, które występują w czasie ciąży. Te odkrycia podkreślają znaczenie diagnostyki objawów PCOS.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe