Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Budżet NFZ zamiast Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Udostępnij:
Po 31 marca leczenie pacjentów z COVID-19 będzie realizowane w ramach standardowych umów z NFZ.
Ze względu na utrzymujący się spadek liczby zakażeń COVID-19 oraz postępujący spadek hospitalizacji minister zdrowia zdecydował o zakończeniu 31 marca 2022 roku specjalnego trybu finansowania części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Leczenie pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 będzie realizowane w ramach standardowych umów z NFZ.

Do końca marca świadczenia covidowe będą rozliczane i finansowane na dotychczasowych zasadach. Po tej dacie świadczenia związane z leczeniem pacjentów z COVID-19 będą rozliczane w ramach obowiązujących umów z NFZ, na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Natomiast odrębne finansowanie będą miały szczepienia przeciwko COVID-19 oraz rehabilitacja pocovidowa. Koszty nadal będą pokrywane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, także po 31 marca 2022 roku. NFZ podkreśla, że są to świadczenia mające kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu chorobie i w powrocie do pełnej sprawności już po wyzdrowieniu. Chodzi m.in. o rehabilitację pocovidową stacjonarną, ambulatoryjną, dzienną, domową i psychiatryczną.

Zmiana finansowania dotyczy też tzw. dodatków covidowych. W związku z poleceniem ministra zdrowia będą one obowiązywały do 31 marca 2022 roku. Dyrektorzy szpitali II poziomu zabezpieczenia covidowego muszą dostarczyć informacje o wysokości dodatku covidowego za okres od 1 stycznia do 31 marca br., dla uprawnionych pracowników, najpóźniej do końca maja 2022 roku.

Opracowanie: INK
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.