Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Długoterminowe skutki zdrowotne COVID-19 – nowe badania

Udostępnij:
Oprócz ryzyka hospitalizacji i śmierci z powodu COVID-19 niektóre osoby mają przedłużoną i wyniszczającą chorobę, która może trwać przez tygodnie lub miesiące. Wyniki brytyjskich badań zostały opublikowane na łamach „Nature Communictions”.
Naukowcy z Imperial College w Londynie przeprowadzili badanie na reprezentatywnej grupie ponad 250 tys. Brytyjczyków, którzy w ramach programu REACT dobrowolnie raportowali etapy odzyskiwania pełnego zdrowia po przechorowaniu COVID-19 w latach 2020–2022.

Przeważająca większość badanych wyzdrowiała po dwóch tygodniach od zachorowania. Ale 7,5 proc. (19 tys. osób) zgłaszało objawy choroby przez następne 12 tygodni. Kolejne 5 proc. (13 tys. osób) nie mogło uporać się z long COVID nawet po upływie 12 miesięcy.

Najpowszechniejsze symptomy choroby, które towarzyszyły badanym, to: przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją i myśleniem, bóle stawów. Oprócz nich także częściowa lub całkowita utrata smaku i odczuwania zapachów, płytki oddech, ból w klatce piersiowej i kłopoty z pamięcią.

Problemy częściej zgłaszały kobiety niż mężczyźni, ale także dotyczyły one bardziej osób, które chorowały w początkowej fazie pandemii. Dodatkowym czynnikiem wspierającym wystąpienie long COVID były choroby współistniejące. Jednocześnie prawdopodobieństwo zmagania się z chorobą dłużej niż 4 tygodnie po zakażeniu było o 88 proc. mniejsze w przypadku zakażenia omikronem niż wcześniejszymi wariantami wirusa.

Badacze zauważyli, że osoby cierpiące z powodu long COVID częściej miały problemy ze zdrowiem psychicznym i jakość ich życia się pogorszyła.

Naukowcy podkreślili, że wyniki przeprowadzonego badania są dowodem na to, że COVID-19 ma wciąż istotny wpływ na kondycję całego społeczeństwa. Wyniki pokazują, że aż 70 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii chorowało na COVID-19. I choć większość z nich szybko wyzdrowiała, skala zgłoszonych problemów w związku z long COVID jest wysoka.

– Badanie wykazało duże zróżnicowanie objawów występujących u ludzi po przebyciu COVID-19. Chociaż zdobyliśmy cenne informacje na temat grup ryzyka, których objawy choroby utrzymywały się długo, przeprowadzamy szczegółowe wywiady w celu uzyskania dalszych informacji. Chcemy zrozumieć różnicę w doświadczeniach ludzi i ich wpływ na codzienne życie – powiedziała prof. Helen Ward ze School of Public Health Imperial College London, cytowana w komunikacie prasowym uczelni. I dodała, że naukowcy planują dalszą obserwację osób zaangażowanych w badanie REACT, aby ocenić szerszy, długoterminowy wpływ pandemii na zdrowie i samopoczucie.

Projekt został sfinansowany przez National Institute for Health and Care Research (NIHR), UK Research and Innovation (UKRI), REACT-GE (Genomics England), REACT-LC (Long COVID) oraz Huo Foundation.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.