Specjalizacje, Kategorie, Działy
archiwum

Dożylny remdesivir u osób hospitalizowanych z powodu COVID-19

Udostępnij:
Chociaż istnieje kilka leków ocenionych w kierunku leczenia COVID-19, żaden z nich nie okazał się jeszcze efektywny.
W pracy opublikowanej w New England Journal of Medicine opisano podwójnie zaślepioną, randomizowaną i kontrolowaną próbę z dożylnym remdesivirem u dorosłych hospitalizowanych z powodu COVID-19. Pacjenci ci wykazywali również ślady infekcji dolnych dróg oddechowych. Otrzymali oni losowo albo remdesivir ( 200 mg pierwszego dnia i potem przez kolejne do 9 dnia po 100 mg) albo placebo do 10 dnia. Wynikiem wstępnym był czas do wyzdrowienia zdefiniowany jako wypis ze szpitala lub hospitalizacja jedynie z przyczyn konieczności kontroli infekcji.

Co się okazało? 1062 pacjentów poddano randomizacji ( 541 przypisano do grupy remdesiviru i 521 do placebo). Ci, którzy otrzymywali lek zdrowieli w ciągu 10 dni w porównaniu do 15 dni w odniesieniu do tych przyjmujących placebo. W analizie wykorzystującej model proporcji ze skalą 8-stopniową, pacjenci otrzymujący remdesivir wykazywali większe prawdopodobieństwo poprawy klinicznej w 15 dniu niż ci, którzy przyjmowali placebo. Odsetek przypadków śmiertelnych wyniósł 6,7 proc. u osób przyjmujących lek i 11,9 proc. przyjmujących placebo do 15 dnia i 11,4 proc. z remdesivirem i 15,2 proc. - placebo do 29 dnia. Poważne zdarzenia niepożądane wystąpiły u 131 z 532 pacjentów przymujących lek (24,6 proc.) i u 163 z 516 pacjentów przyjmujących placebo (31,6 proc).

Jakie wnioski? Dane wykazały, że remdesivir działa lepiej niż placebo w kontekście skrócenia czasu do wyzdrowienia u osób dorosłych hospitalizowanych z powodu COVID-19 z infekcją dolnych dróg oddechowych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.