Specjalizacje, Kategorie, Działy
Krajowa Izba Fizjoterapeutów

Maciej Krawczyk: Gabinety fizjoterapii otwarte, ale z dużymi ograniczeniami

Udostępnij:
Od poniedziałku rozpoczęto drugi etap luzowania rządowych obostrzeń w związku z pandemią. Fizjoterapeuci wrócili do pracy. – Nadal jednak niedostępnych będzie większość zabiegów - wyjaśnił dr hab. n. med. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
W Polsce, do czasu wybuchu epidemii, co czwarty Polak korzystał z fizjoterapii - dziennie około pół miliona osób, a rocznie 10 mln. Rozprzestrzenianie się koronawirusa wymusiło zawieszenie rehabilitacji, fizjoterapię prowadzono jedynie w przypadku pacjentów, którym groziła utrata zdrowia lub poważne powikłania przy ograniczeniu wielu zabiegów. Możliwy był też kontakt zdalny z rehabilitantem.

Od 4 maja rozpoczęto drugi etap „luzowania” rządowych obostrzeń w związku z pandemią, fizjoterapeuci wrócili do pracy, ale zaleca się im pracę indywidualną z pacjentem.

Z rehabilitacji mogą skorzystać zarówno pacjenci ze skierowaniem od lekarza, jak i ci, którzy chcą to zrobić na zasadach komercyjnych. Nadal jednak niedostępnych będzie większość zabiegów fizykoterapeutycznych, między innymi ultradźwięki, prądo- i światłolecznictwo, pole magnetyczne, hydroterapia i krioterapia ogólnoustrojowa. Są to głównie procedury, które wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentem, a sterylizacja urządzeń jest bardzo skomplikowana i trudna do wykonania po każdym pacjencie lub wykonuje się ją dla kilku pacjentów równocześnie.

- Kluczową sprawą jest prowadzenie terapii jeden na jeden. Pacjent, który przychodzi do poradni, gabinetu, przychodni, spotyka się tylko z jednym terapeutą, który realizuje program z tym pacjentem. Do tego potrzebuje osobnego pomieszczenia albo dużo, dużo większej przestrzeni niż przed epidemią. Nie daliśmy ścisłego zalecenia, ale powinno to być około 15 metrów kwadratowych na jednego pacjenta – wskazał dr hab. n. med. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Każdy fizjoterapeuta musi być wyposażony w środki ochrony osobistej. Wizyty umawiane są w takich odstępach czasu, by zapewnić brak kontaktu między pacjentami. Z każdym z nich musi być przeprowadzony wywiad epidemiologiczny: pierwszy telefoniczny jeszcze przed bezpośrednią wizytą, potem należy go na bieżąco aktualizować. Jeśli w placówce funkcjonuje kilka gabinetów, to nie mogą one umawiać pacjentów na tę samą godzinę. Chodzi o to, by uniemożliwić kontakt pacjentów w poczekalni czy szatni. Taka sytuacja sprawi, że przepustowość gabinetów będzie mniejsza, szczególnie w placówkach zakontraktowanych z NFZ.

- Gabinety prywatne pracowały od lat w takim indywidualnym trybie, ale w gabinetach, gdzie odbywa się terapia refundowana ze środków publicznych często zagęszczenie bywało spore – podkreślił dr Krawczyk.

Zwrócił też uwagę na to, że brak dostępu do rehabilitacji dla osób starszych i niepełnosprawnych dzieci to była „gehenna".

Krawczyk odniósł się też do problemu związanego z działalnością fizjoterapeutów, którzy z dnia na dzień pozbawieni zostali pracy w wyniku epidemii. Zmuszeni zostali do zamknięcia gabinetów. Niemalże 50 tys. z 67 tys. czynnych zawodowo rehabilitantów w kwietniu musiało zawiesić swoje usługi.

- Ta sytuacja ograniczenia działalności będzie trwała wiele miesięcy i musimy się nastawić na zubożenie tej grupy zawodowej - powiedział dr Krawczyk. Wyjaśnił, że KIF prowadzi rozmowy z przedstawicielami ministerstwa rozwoju o specjalnych rozwiązaniach przeznaczonych dla fizjoterapeutów, z których wielu jest też przedsiębiorcami i prowadzi gabinety prywatne i podmioty lecznicze.

- W obecnej sytuacji wiele osób zrezygnuje z komercyjnej terapii, bo nie będzie ich na nią stać – dodał.

- Do tej pory Polacy przeznaczali na nią trzykrotnie więcej pieniędzy niż wydaje się ze środków publicznych. A musimy zwrócić uwagę, iż dodatkowe zabezpieczenia to także dodatkowe koszty. W Polsce na rehabilitację, przed epidemią, czekało w kolejce prawie 2 mln osób. Myślę, że te osoby, które mają lżejsze schorzenia, obecnie będą musiały pracować same. Większą rolę zacznie odgrywać też poradnictwo – podsumował dr Krawczyk.

Przeczytaj także: „Gabinety rehabilitacji będą czynne”, „Wytyczne dla gabinetów fizjoterapeutycznych na czas epidemii”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.