Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Molnupiravir dopuszczony do obrotu na terenie Polski

Udostępnij:
Posiłkując się opinią EMA, minister zdrowia dopuścił do obrotu molnupiravir. Obecnie placówki POZ i inne podmioty, które leczą pacjentów z COVID-19, mają możliwość pozyskania tego doustnego leku. Jest on stosowany u dorosłych należących do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.
Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków (EMA), pomimo braku dopuszczenia do obrotu w Unii Europejskiej, molnupiravir może być stosowany w leczeniu osób dorosłych chorych na COVID-19, które nie wymagają tlenoterapii i są w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju ciężkiego COVID-19. Rekomendacja ma wesprzeć organy krajowe, które mogą podjąć decyzję o możliwym wczesnym zastosowaniu leku przed dopuszczeniem do obrotu, na przykład w sytuacjach nagłych, w świetle rosnącego wskaźnika zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 w całej UE – zaznacza w swoim komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Posiłkując się opinią EMA, minister zdrowia podjął działania mające na celu zapewnienie dostępności produktu dla pacjentów leczonych w Polsce, dopuszczając na czas określony molnupiravir. Tym samym może być on legalnie dystrybuowany na terenie Polski. Rozpoczęcie terapii nie wymaga pisemnej zgody pacjenta – wskazuje MZ.

Obecnie zarówno placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), jak i inne podmioty lecznicze, które leczą pacjentów z COVID-19, należących do grupy ciężkiego przebiegu (zgodnie z kryteriami włączenia), mają możliwość pozyskania molnupiraviru w celu prowadzenia terapii.

Zaopatrzenie w produkt leczniczy następuje nieodpłatnie, w ramach dostaw z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Warunkiem realizacji dostawy jest złożenie prawidłowego zamówienia w Systemie Dystrybucji Szczepionek (SDS). Punkty POZ, które nie posiadają konta w SDS, natomiast obsługują pacjentów z grupy docelowej, powinny skontaktować się z infolinią RARS.

Dostawy molnupiraviru realizowane są poprzez RARS w cyklu 48-godzinnym za pośrednictwem hurtowni farmaceutycznych.

Kryteria włączenia pacjentów do terapii to: rozpoznanie COVID-19; wystąpienie objawów COVID-19 w ciągu ostatnich pięciu dni; pacjent dorosły oraz należący do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 – m.in. wiek powyżej 65 lat, aktywny proces nowotworowy (nowotwory złośliwe), leczenie immunosupresyjne, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, cukrzyca, POChP, otyłość (BMI >35), przewlekła choroba nerek, pensjonariusze domów pomocy społecznej. Do terapii molnupiravirem nie kwalifikują się pacjenci, wobec których istnieją wskazania medyczne do hospitalizacji z powodu COVID-19.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.