Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ogniska zakażeń w pięciu placówkach medycznych w Polsce

Udostępnij:
U pracownika jednej z podstacji pogotowia ratunkowego we Wrocławiu potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ogniska zakażeń stwierdzono również we wrocławskim szpitalu MSWiA, dwóch szpitalach w Poznaniu oraz placówce w Gliwicach.
Podstacja Pogotowia Ratunkowego przy ul. Jantarowej we Wrocławiu na jeden dzień wyłączono z pracy. Stacjonuje tu 6 zespołów ratownictwa medycznego. Rejonem operacyjnym jest dzielnica Wrocław-Krzyki oraz w razie konieczności podwrocławski odcinek autostrady A4. Teren miasta obsługiwały inne zespoły. Aglomeracja wrocławska w sumie dysponuje 70 zespołami ratownictwa medycznego.

Rzecznik marszałka dolnośląskiego Michał Nowakowski poinformował w poniedziałek (24 sierpnia), że 35 pracowników wyłączonej w niedzielę z pracy podstacji ujemny wynik testu na koronawirusa i może pracować.

- W nocy częściowo przywrócono pracę, ale będzie przywrócone pełne działanie podstacji. Wszystkie zgłoszenia w ramach rejonu operacyjnego tej podstacji są realizowane - dodał rzecznik.

W tym tygodniu potwierdzono zakażenie koronawirusem u 13 dyspozytorów Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu w dyspozytorni przy ul. Strzegomskiej. Z tego powodu 20 innych dyspozytorów jest na kwarantannie. Dyspozytornia obsługuje wszystkie zgłoszenia, choć działa w mniejszym zespole pracowników.

W wrocławskim szpitalu MSWiA zakażone 22 osoby
Badania wykonane w szpitalu MSWiA we Wrocławiu pod koniec ubiegłego tygodnia potwierdziły, że 22 osoby z personelu są zakażone koronawirusem. Placówka wstrzymała przyjęcia pacjentów i czeka na decyzję, która określi zakres ograniczenia działalności.

Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie przekazał komunikat o badaniach wykonanych w szpitalu przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu.

– Informujemy, że badanie personelu szpitala MSWiA we Wrocławiu dało 22 wyniki dodatnie. Wszystkie te osoby przechodzą zakażenie bezobjawowo. Trwa procedura prowadzona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we Wrocławiu. Obecnie szpital wstrzymał przyjęcia pacjentów i czeka na decyzję co do zakresu ograniczenia działalności – napisano w komunikacie.

Sanepid ma też ocenić, czy szpital należy potraktować jako ognisko koronawirusa, czy też jako poszczególne przypadki indywidualnych zakażeń osób.

W Gliwicach zamknięta pediatria
Pod koniec ubiegłego tygodnia również Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach do odwołania wstrzymał przyjęcia pacjentów na oddział pediatrii po tym, jak u dwóch przedstawicieli personelu medycznego badania potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach podkreśliła, że reżim sanitarny na oddziale pediatrii był i jest przestrzegany w sposób restrykcyjny - personel medyczny pracuje w pełnym zabezpieczeniu w środki ochrony indywidualnej: maseczki najwyższej klasy FFP3, przyłbice, czepki, fartuchy barierowe oraz rękawice.

– Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia na inne osoby jest znikome – zaznaczyła lekarka.

Na oddziale pediatrii przebywało dziesięcioro pacjentów wraz z opiekunami. Dzieci, u których proces diagnostyczno-terapeutyczny został zakończony, zostały wypisane do domu i objęte opieką sanepidu.

– Przedstawiciele stacji sanitarno-epidemiologicznej rozważą, czy ewentualna kwarantanna będzie konieczna i skontaktuje się bezpośrednio z opiekunami dzieci. W tej chwili żadne dziecko ani opiekun nie wykazują objawów zakażenia – przekazała rzeczniczka szpitala Anna Ginał.

Ze względów bezpieczeństwa, wymazy w kierunku SARS-CoV-2, zostały pobrane od wszystkich pacjentów, opiekunów oraz personelu.

Zakażenie w dwóch poznańskich szpitalach
Zakażenie koronawirusem potwierdzono również u jednej z położnych Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Rzecznik placówki zapewnił, że sytuacja nie wpływa na pracę szpitala.

– U jednej z położnych w naszym szpitalu potwierdzono obecność koronawirusa. W związku z powyższym w porozumieniu z powiatowym inspektoratem sanitarnym nałożono kwarantannę na 10 osób z personelu. Zgodnie z ustaleniami poczynionymi wraz z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną wymazy w kierunku SARS-CoV-2 u osób z tzw. kontaktu wykonywane są na bieżąco. Otrzymane do tej pory wyniki wykluczają zakażenie u innych położnych. szpital pracuje normalnie i nie było konieczności zamknięcia żadnego oddziału – poinformował PAP rzecznik szpitala Lesław Ciesiółka.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono też u dwóch pracowników oddziału toksykologii poznańskiego Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei. Obie zakażone osoby przebywają w izolacji domowej i czują się dobrze. Z powodu potwierdzenia zakażenia u personelu szpital wstrzymał porody rodzinne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.