Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ponad 5 milionów dzieci na świecie osieroconych w wyniku COVID-19

Udostępnij:
Skutki sieroctwa mają charakter wielowymiarowy. Jeśli chodzi zdrowie, osierocone dzieci często zmagają się z chorobami psychicznymi i infekcjami. Autorzy badania apelują do rządzących, by podjęli działania mające na celu wsparcie medyczne, ekonomiczne i edukacyjne.
Liczba dzieci, które utraciły rodziców w wyniku choroby COVID-19, podwoiła się od maja do października 2021, w porównaniu z pierwszymi 14 miesiącami pandemii. Dwie na trzy osierocone osoby to dzieci w wieku 10-17 lat. Najwięcej młodocianych utraciło ojców. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „The Lancet Child & Adolescent Health”.

Światowe badania pokazują, że dzieci, które utraciły opiekuna, są w znaczącym stopniu narażone na biedę, przemoc i wykorzystanie seksualne. Często też zmagają się z chorobami psychicznymi i infekcjami. Są łatwym celem grup terrorystycznych. Naukowcy apelują o wprowadzenie programów pomocowych skierowanych do osieroconych w wyniku pandemii dzieci. Chodzi o wsparcie ekonomiczne, pomoc w edukacji i wzmocnienie członków rodzin, którzy chcieliby udzielać pomocy. Zdaniem specjalistów należy zrobić wszystko, by nieletni uniknęli scenariusza, w którym trafiają do domu dziecka.

– Wsparcie osieroconych dzieci musi być integralną częścią planów naprawczych, opracowanych jako odpowiedź na pandemię COVID-19. Wsparcie powinno opierać się na wzmocnieniu rodzin gotowych nieść pomoc, a także opracowaniu planów przeciwdziałających wpadaniu w biedę i przemoc. Przemyślana, oparta na dowodach naukowych strategia pozwoli uratować wiele żyć ludzkich – powiedziała dr Susan Hillis, która pracowała w amerykańskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Autorzy artykułu przyznają, że bieżące obliczenia dotyczące osieroconych dzieci są niedoszacowane.

– Podana przez nas liczba dzieci, które straciły rodziców w wyniku COVID-19, jest niedoszacowana. Liczymy się z tym, że ta liczba wzrośnie, kiedy więcej krajów udostępni swoje najnowsze statystyki. Nasze szacunki kończą się na listopadzie 2021 r., tymczasem dane ze stycznia 2022 r. mówią już o 6,7 mln osieroconych dzieci. Pandemia ciągle zbiera żniwo, więc te liczby będą rosły – powiedziała dr Juliette Unwin z Imperial College London, jedna z autorek badania.

Badanie było prowadzone przez naukowców z CDC COVID-19 Response Team, amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), Imperial College London, University of Oxford (Wielka Brytania); University of Copenhagen; University of KwaZulu-Natal (Afryka); University of Cape Town; World Health Organization; University College London; Maestral International; Office of Global HIV/AIDS, U.S. Agency for International Development; World Without Orphans; World Bank Group; Harvard Medical School (USA); and Boston Children’s Hospital (USA).

Fundatorem badania były organizacje: UK Research and Innovation (Global Challenges Research Fund, Engineering and Physical Sciences Research Council, and Medical Research Council), Oak Foundation, UK National Institute for Health Research, US National Institutes of Health.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.