Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Remdesivir pierwszym lekiem zarejestrowanym na COVID-19

Udostępnij:
Szef Europejskiej Agencji Leków Guido Rasi poinformował, że w remdesivir może być powszechnie stosowany w leczeniu Covid-19. Wcześniej był dostępny tylko dla pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych. - Wkrótce mają być zarejestrowane kolejne farmaceutyki w terapii tej choroby - zapowiada Guido Rasi.
Remdesivir pierwotnie był opracowany do leczenia gorączki krwotocznej, wywołanej wirusem ebola. Nigdy jednak nie został zatwierdzony do leczenia tej choroby. Dyskusja na temat jego przydatności do zwalczania wirusów wróciła wraz z pandemią SARS-CoV-2. Z badań międzynarodowych, w tym Europie i USA, wynika, że o 31 procent skraca on powrót do zdrowia z (15 do 11) dni chorych na COVID-19 w porównaniu z placebo.

Szef Europejskiej Agencji Leków (EMA) Guido Rasi zapewnił, że zostanie on zatwierdzony do użycia w ramach szybciej ścieżki rejestracyjnej, zanim jeszcze nastąpi jego pełna autoryzacja. Dzięki temu może zwiększyć się skuteczność leczenia Covid-19.

Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych prof. Anthony Fauci powiedział przed kilkoma dniami podczas konferencji w Białym Domu, że lek ten może stać się standardem w leczeniu tej choroby. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła remdesivir do leczenia pacjentów z COVID-19 już na początku maja. Wcześniej dostępny był tylko dla pacjentów, biorących udział w badaniach klinicznych lub dla osób dopuszczonych do leczenia w ramach programów rozszerzonego stosowania.

Guido Rasi zapowiedział, że w przyśpieszonym tempie przewiduje się rejestrację substancji przydatnych w leczeniu Covid-19, bazujących na przeciwciałach monoklonalnych. Preparaty te blokować działania koronawirusów SARS-CoV-2. Dzięki tym lekom niektórym chorym będzie można uratować życie, skrócić rekonwalescencję i zmniejszyć obciążenie szpitali.

Przeczytaj także: „Miłkowski wskazuje szpitale, w których rozpocznie się leczenie Remdesivirem”, „Prof. Simon: Musimy wykorzystać każdą możliwość leczenia COVID-19” i „Prof. Krzysztof Pyrć: Wybawienia szukamy w nauce”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.