Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik nie chronią przed omikronem

Udostępnij:
Badanie przeprowadzone przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed wskazuje, że szczepionki J&J, Sinopharm i Sputnik V nie chronią przed omikronem. Skuteczne pozostają preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer - podaje Agencja Reutera.
Badanie, które nie zostało jeszcze ocenione przez innych naukowców, przeprowadzono na podstawie porównań skuteczności szeroko stosowanych szczepionek w odniesieniu do podstawowego wariantu koronawirusa i wariantu omikron.

Mimo iż preparaty firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer pozostają skuteczne, to ich efektywność jest znacznie zmniejszona w odniesieniu do wariantu omikron.

Ponadto badanie wskazuje, że sotrovimab, lek na COVID-19 produkowany przez GlaxoSmithKline i Vir Biotech, jest trzykrotnie mniej skuteczny w leczeniu zakażenia omikronem niż w przypadku innych wariantów wirusa.
Agencja Reutera przypomina, że szczepionka Pfizera okazała się w Republice Południowej Afryki wobec wariantu omikron mniej skuteczna w łagodzeniu objawów zakażenia. Oznaczało to, że chorzy często wymagali hospitalizacji.

Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, które opracowało rosyjską szczepionkę Sputnik V, wydało komunikat, w którym zarzuca autorom badania, że podczas testowania skuteczności tego preparatu "rozmyślnie wykorzystali próbki serum, które nie są reprezentatywne", a zatem nie można wyciągać z nich wniosków w sprawie jego skuteczności wobec wariantu omikron.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.