Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci okiem alergologa i immunologa

Udostępnij:
Obraz kliniczny oraz immunologiczny profil patofizjologiczny wskazują na podobieństwa MIS-C i zespołu Kawasakiego. Wykazano, że przebycie zespołu Kawasakiego nasila alergiczny nieżyt nosa, astmę i atopowe zapalenie skóry. Dane dotyczące związku zespołu Kawasakiego z atopią wskazują na konieczność podjęcia badań analizujących MIS-C w tym kontekście.
Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci związany z COVID-19 (multisystem inflammatory syndrome in children – MIS-C) jest powikłaniem po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Może pojawić się kilka tygodni po przejściu zakażenia koronawirusem, nawet jeśli było bezobjawowe. Objawy mogą występować stopniowo w kolejnych dniach choroby, a przebieg może być od łagodnego do ciężkiego. Do najczęstszych objawów MIS-C należą: gorączka powyżej 3 dni, objawy żołądkowo-jelitowe i zmiany skórne. Często występuje wstrząs.

Najwięcej przypadków MIS-C stwierdza się w ciągu 3–6 tygodni po szczycie występowania zakażeń SARS-CoV-2 w danej populacji. Na podstawie obecnie dostępnych danych wydaje się, że MIS-C pojawia się najczęściej średnio po 21–25 dniach od początkowych objawów ze strony układu oddechowego związanych z zakażeniem SARS-CoV-2. W przeważającej liczbie badań odnotowuje się przewagę chłopców, a większość dzieci była wcześniej zdrowa. Chociaż początkowo MIS-C opisano jako zespół pediatryczny, coraz częściej prawie identyczne objawy kliniczne są zgłaszane u dorosłych.

Kluczowym patomechanizmem zespołu jest hiperzapalenie i odmienny profil cytokinowy. Aktywacja limfocytów T w MIS-C odbywa się za pośrednictwem superantygenu, którym jest białko S wirusa. Obraz kliniczny oraz immunologiczny profil patofizjologiczny wskazują na podobieństwa MIS-C i zespołu Kawasakiego (Kawasaki diseases – KD).

Związek MIS-C z chorobami alergicznymi nie jest badany, ale można przypuszczać, że będzie on podobny jak w przypadku KD. Wykazano, że przebycie KD nasila alergiczny nieżyt nosa, astmę i atopowe zapalenie skóry. Dzieci, które wcześniej miały złożone choroby alergiczne (atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa i pokrzywkę), są bardziej narażone na rozwój KD. U dzieci, które wymagały opieki medycznej z powodu chorób alergicznych więcej niż dwa razy w roku, występuje zwiększone ryzyko KD w porównaniu z tymi, które odbyły mniej wizyt lekarskich. Dane dotyczące związku KD z atopią wskazują na konieczność podjęcia badań analizujących MIS-C w tym kontekście.

Pełna treść artykułu: Adam Sybilski. Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci okiem alergologa i immunologa. Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology 2021; 8 (4): 151-159.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.