Specjalizacje, Kategorie, Działy
123 RF

Znika stan zagrożenia epidemicznego, a co z certyfikatami covidowymi?

Udostępnij:
Od 1 lipca przestaje obowiązywać na terenie Polski stan zagrożenia epidemicznego. Nie wszystkie jednak rozwiązania z tego okresu znikną z porządku prawnego. Resort zdrowia zabiega o utrzymanie certyfikatów covidowych – to dobre narzędzie do powstrzymywania rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-CoV-2 – argumentuje.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metod zapobiegania COVID-19 trafił do konsultacji publicznych. Jego celem jest utrzymanie w mocy funkcjonującego obecnie systemu Ewidencja Wjazdu do Polski (tzw. system EWP) oraz unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID zwanych certyfikatem covidowym.

Certyfikaty blokują rozprzestrzenianie się zachorowań
Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, narzędzia te były i są wykorzystywane jako metody powstrzymywania rozprzestrzeniania się COVID-19.

System EWP uregulowany jest obecnie w rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. poz. 679, z późn. zm.). Został utworzony w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19 w celu gromadzenia danych o osobach narażonych na zakażenie i zakażonych SARS-CoV-2. W okresie epidemii był on systematycznie rozwijany o dodatkowe funkcjonalności.

W uzasadnieniu do rozporządzenia podkreślono, że „zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. poz.1118), z dniem 1 lipca 2023 r. nastąpi odwołanie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami SARS-CoV-2".

Wskazano również, że system EWP dalej jest niezbędny dla prawidłowego monitorowania sytuacji związanej z zakażeniem SARS-CoV-2 w kraju oraz przetwarzania danych osobowych i jednostkowych danych medycznych gromadzonych w tym systemie, stanowiąc istotną metodę zapobiegania zakażeniom i ich kontroli. Dlatego też niezbędne jest dodanie przepisów prawnych, które regulują funkcjonowanie systemu EWP do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metod zapobiegania COVID-19.

Certyfikaty zastąpi globalna sieć cyfrowych zaświadczeń zdrowotnych
Ponadto zdecydowano, że unijne certyfikaty covidowe powinny pozostać w obiegu prawnym zgodnie z zaleceniami Rady Unii Europejskiej dotyczącymi docelowego przystąpienia do globalnej sieci cyfrowych zaświadczeń zdrowotnych ustanowionej przez Światową Organizację Zdrowia oraz tymczasowych ułatwień w podróżach międzynarodowych w związku z upływem okresu obowiązywania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE).

Uwagi do przedmiotowego projektu można zgłaszać w terminie 1 dnia od dnia otrzymania niniejszego pisma, w wersji elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP, a także na adres e-mail: dep-di@mz.gov.pl w wersji umożliwiającej edytowanie tekstu.

Rozporządzenie wchodzi w życie od 1 lipca 2023 r.

Przeczytaj także: „WHO. Powstanie ogólnoświatowy system cyfrowych zaświadczeń COVID-19”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.