Prof. Wojciech Kaspera z nominacją profesorską

Udostępnij:

Zastępca ordynatora Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Katedry Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu profesor Wojciech Kaspera postanowieniem prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Jak informuje Śląski Uniwersytet Medyczny, prof. Wojciech Kaspera, specjalista w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii, otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Zainteresowania naukowe: tiopatogeneza tętniaków mózgu oraz leczenie glejaka wielopostaciowego

Prof. Kaspera jest absolwentem kierunku lekarskiego na Wydziale Lekarskim ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, gdzie rozpoczął swoją karierę akademicką w 1999 roku. Przez lata awansował od stanowiska asystenta do adiunkta habilitowanego. Posiada tytuł specjalisty w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii. W 2001 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2015 roku habilitację na podstawie cyklu publikacji opatrzonego tytułem „Morfometryczne i hemodynamiczne czynniki ryzyka powstawania tętniaków mózgu”. Obecnie pełni funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Klinicznego Neurochirurgii Katedry Neurochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu.

Jego działalność zawodowa obejmuje leczenie operacyjne chorób naczyniowych mózgu, nowotworów ośrodkowego układu nerwowego oraz schorzeń kręgosłupa. Prof. Kaspera doskonalił swoje kwalifikacje na licznych stażach krajowych i międzynarodowych, w tym w Neurochirurgische Universitätsklinik, Johannes Gutenberg-Universität Mainz w Niemczech oraz w Saint Louis University School of Medicine w USA.

Jego zainteresowania naukowe skupiają się na etiopatogenezie tętniaków mózgu oraz innowacyjnych strategiach leczenia glejaka wielopostaciowego, jednej z najbardziej złośliwych postaci nowotworu ośrodkowego układu nerwowego.

Pionierskie badania w zakresie fotoimmunoterapii glejaka wielopostaciowego

Swoje badania prowadził we współpracy z uznanymi ośrodkami naukowymi z Polski i zagranicy, takimi jak Katedra Biomechatroniki Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, Międzynarodowy Instytut Onkologii Molekularnej w Poznaniu oraz The Institute of Cancer Research w Londynie. Współpraca z ostatnim z wymienionych ośrodków zaowocowała pionierskimi badaniami w zakresie fotoimmunoterapii glejaka wielopostaciowego, wspieranymi przez polskie oraz brytyjskie fundacje naukowe. Wyniki tych badań zostały dostrzeżone i wyróżnione przez międzynarodowe media, takie jak „The Guardian”, „Medical Xpress”, „Today UK News”.

Od 2019r. prof. Kaspera kieruje grantem finansowanym przez Agencję Badań Medycznych zatytułowanym „Ocena odpowiedzi immunologicznej u chorych leczonych pembrolizumabem z nowo zdiagnozowanym glejakiem wielopostaciowym mózgu”o budżecie 8,3 mln PLN. Wyniki swoich badań publikował na łamach uznanych czasopism zagranicznych „Stroke”, „Neurosurgery”, „International Journal of Cancer”, „BMC Med”, „Cancer” i „Onco Targets Ther”.

Jest promotorem pięciu przewodów doktorskich, z których trzy zakończyły się obroną, a jedna rozprawa została wyróżniona i nagrodzona nagrodą za najlepszą rozprawę doktorską przyznawaną przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów. Jego działalność naukowa została uhonorowana nagrodą indywidualną oraz kilkoma nagrodami zespołowymi rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sekretarz Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów

Prof. Kaspera pełni również funkcję sekretarza Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów na kadencję 2021–2025, jest członkiem sekcji neuroonkologii tego towarzystwa, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki, The European Association of Neurosurgical Societies oraz jego sekcji neuroonkologii. Wykłada w Polskiej Szkole Neurochirurgii i jest członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.