Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Roboty zastąpią lekarzy dentystów?

Udostępnij:

Firma z Bostonu opublikowała wyniki eksperymentu, w którym sterowana przez sztuczną inteligencję maszyna przeprowadziła samodzielnie zabieg na żywym pacjencie. W niedalekiej przyszłości stomatologiczne roboty mogą wykonywać wiele procedur, zapewniając większą dokładność i komfort dla pacjenta, niż człowiek.

Autonomiczny robot dentysta
Żyjąc w cywilizowanym świecie, z dostępem do cukru i innych niszczących uzębienie substancji, niestety nierzadko odwiedzamy stomatologa. Dlatego zawsze cieszy niemal każdego wiadomość o wynalazkach, które pomagają skrócić wizytę, sprawić, że będzie mniej przykra, a efekty pracy lekarza dentysty trwalsze.

Okazuje się, że stomatolodzy za jakiś czas mogą mieć niewiele do zrobienia. W różnych zabiegach wyręczać ich mogą roboty, nawet takie, które pracują samodzielnie. Wskazuje na to eksperyment zorganizowany niedawno przez bostońską firmę Perceptive. Maszyna autonomicznie wykonała niełatwą stomatologiczną procedurę przygotowania zęba pacjenta pod zamontowanie korony. Na razie urządzenie w tym się głównie ma specjalizować.

Zabieg, który trwa nawet do 2 godzin i często wymaga dwóch wizyt, robot przeprowadził zaledwie w 15 minut. Jak tego dokonał? System wyposażony jest w najnowsze osiągnięcia techniki.

Między innymi przed zabiegiem, za pomocą skanera 3D wykorzystującego tzw. optyczną tomografię, urządzenie wykonuje precyzyjny cyfrowy model jamy ustnej – zębów, dziąseł, nawet nerwów. Użycie takiej technologii pozwala jednocześnie zrezygnować z prześwietleń promieniami rentgena.

Po zatwierdzeniu zabiegu przez specjalistę robot planuje przebieg procedury i ją wykonuje. Ruchem stomatologicznych narzędzi steruje natomiast sztuczna inteligencja. Robot poradzi sobie nawet w sytuacji, gdy pacjent będzie mocno się ruszał.

Wydajność i precyzja
– Jesteśmy podekscytowani sukcesem pierwszego na świecie w pełni zautomatyzowanego zabiegu stomatologicznego przeprowadzonego przez robota – powiedział dr Chris Ciriello, CEO i założyciel Perceptive.

– To przełomowe osiągnięcie medyczne poprawić precyzję i wydajność zabiegów stomatologicznych oraz zwiększa dostępność wysokiej jakości opieki dentystycznej, polepszając doświadczenia pacjentów i wyniki leczenia. Z niecierpliwością oczekujemy dalszego rozwoju naszego systemu i wprowadzenia na rynek skalowalnych, w pełni zautomatyzowanych rozwiązań stomatologicznych dla pacjentów – dodał.

Z pewnością warto jeszcze poczekać, aż temat na temat zabiegu wypowiedzą się niezależni eksperci. Urządzenie nie jest jeszcze dopuszczone do użycia w klinikach. Nie wiadomo też, jakie są dokładnie plany Perceptive dotyczące wprowadzenia go na rynek. Jednak nawet jeśli to wstępny eksperyment, może dobrze pokazywać kierunek stomatologicznej robotyki. Firma zamierza poszerzać możliwości systemu.

Robot, specjalista od implantów
Tymczasem Yomi już od kilku lat pomaga stomatologom wszczepiać implanty. Za pomocą tego urządzenia, jak podaje producent, wszczepiono już ponad 50 tys. implantów. Ten robot jest sterowany przez lekarza (podobnie jak np. słynnych chirurgiczny robot da Vinci). Firma zapewnia, że dzięki Yomi o 30 proc. rośnie liczba implantów, których organizm nie odrzuca po upływie 6 miesięcy, pacjent ma dużo większy komfort, odczuwa mniej bólu i szybciej dochodzi do zdrowia. Co więcej, zamiast typowych kilku procedur wykonywanych w odstępie kilku miesięcy przeznaczonych na gojenie dzięki robotowi możliwe jest wykorzystanie implantów wszczepianych w czasie jednej wizyty.

Pozostaje więc ptanie, czy niedługo roboty będą na co dzień leczyły ludziom zęby? To całkiem prawdopodobny scenariusz, o czym piszą między innymi naukowcy z Uniwersytetu Tokushima w opublikowanej w ubiegłym roku analizie badań poświęconych testom dentystycznych robotów. Uwzględnili tam prace opisujące prowadzone w USA, Japonii i Chinach eksperymenty z robotami używanymi między innymi do przygotowań zębów pod korony, wiercenia czy przygotowywania łuków ortodontycznych.

– Uważamy, że w najbliższej przyszłości roboty zmienią istniejący model leczenia stomatologicznego i wytyczą nowe kierunki dalszego rozwoju – stwierdzili autorzy analizy.

– Działając jako rozszerzenie funkcji ludzkiej ręki i oka, robotyka stosowana w stomatologii uzupełnia ograniczenia i niedoskonałości operacji manualnych, zapewniając precyzyjne i dokładne ruchy wykraczające poza możliwości ludzkiej dłoni. Wraz z postępem integracji technologii robotycznej w stomatologii nastąpi transformacja tradycyjnych metod pracy w tej dziedzinie, chociaż nie doprowadzi to do powszechnego zastąpienia stomatologów. W przyszłości włączenie zaawansowanej technologii medycznej, w tym inteligentnych robotów medycznych i usługowych, będzie pozwalać na świadczenie bardziej dokładnych, wydajnych i dostępnych usług stomatologicznych oraz stworzenie bardziej przyjaznego środowiska kliniczne go zarówno dla stomatologów, jak i pacjentów – podsumowali.

Przeczytaj także: „Uwaga! Robot”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.