123RF

Robot z ludzką skórą

Udostępnij:

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego zaprezentowali twarz humanoidalnego robota, którą stworzyli z wyhodowanej w laboratorium samoleczącej się ludzkiej skóry.

Badacze z Uniwersytetu Tokijskiego, prezentując uśmiechniętego robota okrytego ludzką skórą, mają nadzieję, że ten przełom może pewnego dnia okazać się przydatny w przemyśle kosmetycznym i pomóc w szkoleniu chirurgów plastycznych – poinformowali o tym na X.

– Niesie to za sobą potencjalne korzyści dla platform robotycznych, takie jak zwiększona mobilność, zdolność samoleczenia, wbudowane funkcje wykrywania i coraz bardziej realistyczny wygląd – podano.

Skóra robota z żywych komórek człowieka
Na potrzeby badania, którego wyniki właśnie opublikowano w „Cell Reports Physical Science”, naukowcy stworzyli w laboratorium sztuczną skórę przy użyciu żywych komórek, w wyniku czego powstał trójwymiarowy model twarzy – skopiowali budowę więzadła ludzkiej skóry składającego się głównie z kolagenu i elastyny za pomocą drobnych tkanek łączących, które mocują skórę z leżącymi pod nią tkankami. Pomogło to w utrwaleniu się warstwy skóry i umożliwiło płynny wyraz twarzy.

– Naśladując struktury ludzkiej skóry i więzadeł oraz stosując specjalnie wykonane perforacje w kształcie litery V w materiałach stałych, znaleźliśmy sposób na połączenie skóry ze złożonymi strukturami – stwierdził główny autor badania Shoji Takeuchi z Uniwersytetu Tokijskiego.

– Naturalna elastyczność skóry i silna metoda przylegania oznaczają, że skóra może poruszać się wraz z mechanicznymi elementami robota, nie rozrywając się ani nie odklejając – dodał.

Takeuchi stwierdził, że badanie ujawniło przed naukowcami nowe wyzwania. Grubszą i bardziej realistyczną skórę można stworzyć poprzez włączenie gruczołów potowych, łojowych, porów, naczyń krwionośnych, tkanki tłuszczowej i nerwów. Badacz jest uważany za pioniera w dziedzinie robotyki biohybrydowej, w której biologia łączy się z inżynierią.

O sprawie poinformowała także „Rzeczpospolita”.

Przeczytaj także: „Dlaczego roboty są medyczne, a Robina drogi krytyczne” i „Kiedy operacje raka nerki w asyście robota także w Polsce?”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.